Gösterimdekiler

On beş yıldır devam eden 'Olacak O Kadar'
ve sahnelediği oyunlarla çok yakından tanıdığımız Kırca...

Son
Yönetmen: Levent Kırca Oyuncular: Levent Kırca, Oya Başar, Sermin Hürmeriç, Sümer Tilmaç, Hakan Altıner, Ali Sürmeli
On beş yıldır devam eden 'Olacak O Kadar'
ve sahnelediği oyunlarla çok yakından tanıdığımız Kırca, ilk sinema yönetmenliği denemesi 'Son'la, Yeşilçam'da işlerin nasıl yürüdüğü ya da 'yürümediği'ne dair bir kara komediye imza atmış. 2 milyon dolar bütçeli filmin oyuncularının büyük kısmı ve senaryo yazarlarının tamamı 'Olacak O Kadar'dan.
Oğul Odası/La Stanza Del Figlio
Yönetmen: Nanni Moretti Oyuncular: Nanni Moretti, Laura Morante, Jasmine Trinca, Giuseppe Sanfelice 'Aprile' ve 'Dear Diary'nin yönetmeni Nanni Moretti, ana karakterlerden birini canlandırdığı filmde çok sevilen birinin kaybı sonrasında yaşanan, acı, suçluluk ve isyan dolu döneme sade ve dokunaklı bir üslupla bakıyor. En son 'Cahil Periler'de izlediğimiz Stefano Accorsi'nin de rol aldığı 'Oğul Odası', 2001 Cannes Film Festivali'nde Altın Palmiye kazanmıştı.
Sessiz Ölüm
Yönetmen: Hüseyin Karabey Oyuncu: Jülide Kural Katılanlar: Irmgard Möller, Günther Sonnenberg, Domenico Maracino, Dr. Mehmet Bekaroğlu.
Hüseyin Karabey, daha önceki belgesellerinde olduğu gibi, 'Sessiz Ölüm'de de ülkemizde yaşanan insan hakları ihlallerini konu alıyor.
Belgesel, F tipi cezaevlerinin tutuklulara yaşattığı deneyimi, bu cezaevlerinde kalmış kişiler, aileleri ve uzmanlarla yapılan görüşmelerden yola çıkarak ortaya koymaya çalışıyor. Geçtiğimiz yıl, İstanbul Film Festivali'nde gösterilmişti.
The Last Castle/Son Kale
Yönetmen: Rod Lurie Oyuncular: Robert Redford, James Gandolfini, Mark Ruffalo, Steve Burton.
'Zirve Mücadelesi'yle tanınan Rod Lurie, askeri hapishanede geçen ve neredeyse savaşa dönüşen, tansiyonu yüksek bir liderlik mücadelesini anlatıyor. Redford, kariyerini hapishanede noktalayan, ancak egosuna gem vuramayan üç yıldızlı bir generali canlandırıyor. Asker usulü, sert ego çarpışmasının diğer ucunda, hapishanenin komutanı albay Winter var. 'Meksikalı'da Pitt ve Roberts'ı gölgede bırakan ve
'Sopranos' dizisiyle bu yıl yine Altın Küre'ye aday gösterilen Gandolfini, Winter rolünde.
The Man Who Cried/Erkeğin Gözyaşları
Yönetmen: Sally Potter Oyuncular: Christina Ricci, John Turturro, Cate Blanchett, Johny Depp.
Farklı amaçlar taşıyan, farklı kökenlerden dört karakterin yollarını Paris'in şov dünyasında kesiştiren; onların tutku ve aşklarına, II. Dünya Savaşı'yla değişen kaderlerine bakan bir dram. Potter'ın ('Orlando', 'Tango Dersi') yönettiği filmin merkezinde, Rus kökenli genç bir Yahudi kız var. Depp ve Ricci üçüncü kez bir araya geliyor.
The Others/Diğerleri
Yönetmen: Alejandro Amenabar Oyuncular: Nicole Kidman, Fionnula Flanagan, Christopher
Eccleston, Elaine Cassidy, Eric Skyes
Uzun metrajlı ikinci filmi 'Aç Gözünü'deki özgün ve yaratıcı dokunuşuyla dikkat çeken İspanyol yönetmen Amenabar'ın Hollywood'da çektiği ilk film. Eski usul bir hayalet öyküsünü anlatan film, sadece ani yüksek sesler ve görsel efektlere dayanan
örneklerden bıkmış olan gerilim türü meraklılarına ilaç gibi gelecek.
The Lord of the Rings: The Fellowship of the Ring/Yüzüklerin Efendisi: Yüzük Kardeşliği
Yönetmen: Peter Jackson Oyuncular: Elijah Wood, Ian McKellen, Viggo Mortensen, Ian Holm, Sean Astin.
Dokuz farklı kültür ve ırkın bir arada yaşadığı Orta Dünya'da, karanlık güçlerin efendisi Sauron'un, herkese hükmedebilecek kudretteki yüzüğü en olmadık kişilerden birinin eline geçer: Sevimli Hobbit Frodo Baggins'in. Orta Dünya'nın selameti için yüzüğün yok edilmesi zorunludur ve bu görev Frodo'ya kalır. Film, İngiliz yazar J.R.R. Tolkien'in 'Yüzüklerin Efendisi' üçlemesinin
sadece ilk bölümünü kapsıyor. Bu yüzden alışıldık bir final duygusu beklemeyin.
Zoolander/Zırtapoz
Yönetmen: Ben Stiller Oyuncular: Ben Stiller, Owen Wilson, Will Ferrell, Christine Taylor, Milla Jovovich 'Az zeki' süpermodel Derek Zoolander, bir suikasta alet edilmeye çalışılır... 'Ah Mary Vah Mary' ve 'Zor Baba'daki rolleriyle şöhretini perçinleyen Ben Stiller başrolü canlandırdığı
gibi yönetmen, yazar ve yapımcılığı da üstlenmiş. Ailesine de küçük roller veren Stiller'ın filmi, moda dünyasını parodileştiren, abartılı, ancak yine de eğlenceli bir komedi.