Gözyaşları Michael Jackson için...

Gözyaşları Michael Jackson için...
Gözyaşları Michael Jackson için...

Staples Center?daki uğurlama töreninde ailesi, dostları ve ünlü müzisyenler sahneye çıkarak Michael Jackson?ı andı. Duygu seli yaşanan gecede Michael?ın tabutu karşısında şarkılar söylendi. FOTOĞRAF: AFP

25 Haziran'da hayatını kaybeden Michael Jackson için hazırlığı günlerdir süren tören dün yapıldı. Anma törenine katılma şansını elde eden 17 bin 500 kişi dışında tüm dünyadan milyonlar televizyon başında kralı uğurladı

Anma törenine katılmak üzere 1.6 milyondan fazla insan başvurmuş, toplam 8 bin 750 kişiye iki kişilik bilet verilmişti. Bileti olanlar törenin başlamasına saatler kala, Staples Center kapısında toplandı.

LOS ANGELES - 25 Haziran’da hayatını kaybeden ünlü pop yıldızı Michael Jackson için milyonlarca hayranı tarafından beklenen tarihi anma töreni dün Los Angeles’taki Staples Center’da gerçekleştirildi. Jackson ailesi yerel saatle 10.00’da başlayan törenden iki saat önce Forest Lawn Mezarlığı’nda özel bir toplantı yaptı. Törenin başlamasına saatler kala, Michael Jackson’ın tabutunun da anma töreninin yapılacağı Staples Center’a götürüleceği açıklandı. 

‘Yasımı paylaşmam’
Jackson’un yakın dostlarından film yıldızı Elizabeth Taylor törene katılmadı. Twitter’a mesaj yazan Elizabeth Taylor, “Michael’ın onun için tuttuğum yası milyonlarca insanla paylaşmamı isteyeceğine inanmıyorum. Ne hissettiğim onunla benim aramda, halka açık bir olay değil” dedi.
Anma törenine katılmak üzere 1.6 milyondan fazla insan başvurmuş, toplam 8 bin 750 kişiye iki kişilik bilet verilmişti. Törenin başlamasından saatler önce, Staples Center kapısında sevinç çığlıkları atan hayranlara rastlandı.
Los Angeles Polis Departmanı tören için sokaklarda görev yapan polis sayısını artırdı. Polis şefi William Bratton her türlü duruma hazırlıklı olduklarını söyledi. Merkeze yakın oteller hızla dolarken Bratton, bileti olmayanların merkeze giremeyeceklerini ve yaklaşmaya bile çalışmamaları gerektiği açıklamasını yaptı.
Ülke genelinde 50 sinema salonu töreni yayın planına almıştı. Tören ABD dışında pek çok ülkede de naklen yayımlandı.
Staples Center’daki anma töreninde sahneye Stevie Wonder, Mariah Carey, Aretha Franklin, Alicia Keys, Justin Timberlake, Diana Ross, Lionel Richie, Smokey Robinson, Usher, Jennifer Hudson ve John Mayer gibi ünlü şarkıcılar çıktı. Film yıldızı Brooke Shields, basketbol yıldızları Kobe Bryant ve Magic Johnson’la Martin Luther King’in kendisiyle aynı adı taşıyan oğlu da anma törenindeydi.

Yönetim anneden alındı
Öte yandan Los Angeles Yüksek Mahkemesi, Michael Jackson’ın mallarının geçici yönetimini annesi Katherine Jackson’dan geri aldı. Hâkim Mitchell Beckloff, pop kralının mal varlığının yönetiminin, 3 Ağustos’a dek vasiyetinde tayin ettiği kişiler olan avukat John Branca’yla müzik prodüktörü John McClain’e verilmesine hükmetti.
Anne Katherine Jackson’ın avukatlarının bu kararı engellemeye çalıştıkları belirtiliyor. Kralın 79 yaşındaki annesi 29 Haziran’da, ölen oğlunun mallarının yönetimini geçici olarak üstlenmişti.
ABD Başkanı Barack Obama da Jackson için, “Bizim kuşağın en büyük sanatçılarından biriydi” diye konuştu. “Elvis (Presley), (Frank) Sinatra, Beatles gibi kültürümüzün bir parçasıydı” diyen Obama, “Olağanüstü dehası ve müziği, büyük bir doz trajedi ve özel yaşamındaki zorluklarla harmanlanmıştı. Bunu inkâr edemeyiz ama onun en iyi yanlarını hatırlamamız önemlidir” dedi. (Yaşam Servisi)