Grammy'de 'indie' yılı

Grammy'de 'indie' yılı
Grammy'de 'indie' yılı

Gecede Bob Marley, oğulları Ziggy ve Damien Marley eşliğinde Sting, Bruno Mars, Rihanna gibi isimlerce beraber anıldı.

Grammy'lerde bu senenin kazananı 'indie' gruplar oldu. Mumford & Sons, Fun ve Gotye geceye damgasını vuran isimlerdi.

55. Grammy ödülleri büyük bir şov ile sahiplerini buldu. Önceki gece Los Angeles’ta gerçekleşen ödül törenine Gotye, FUN ve Mumford & Sons damgasını vurdu. İngiliz folk grubu Mumford & Sons’ın ‘Babel’i en iyi albüm seçilirken, indie pop grubu FUN ise ‘We are Young’ ile yılın şarkısı ödülünü kazandı. Törene yılın kaydı da dahil üç dalda birden ödül kazanarak damgasını vuran sanatçı ise geçen senenin fenomen şarkısı ‘Somebody That I Used to Know’la tanınan Gotye oldu. Ohio’lu rock grubu The Black Keys, ‘El Camino’ ile en iyi rock albümü dahil üç Grammy kazandı. Gecenin diğer ses getiren ödülleriyse ‘N****s in Paris’ şarkısındaki düetleriyle en iyi rap performans kategorisinde Jay-Z ve Kanye West, ‘Set Fire to the Rain’la solo performans kategorisinde Adele ve pop vokal kategorisinde Kelly Clarkson’ın oldu. 

Asıl iddia şovda 

Gece kuşkusuz iddialı sanatçıların şovlarıyla da bekleniyordu. En merak edileni ise Rihanna, Sting ve Bruno Mars’ın beraber yapacakları şovdu. Bruno Mars, Sting’in eski grubu Police’in ‘Locked Out of Heaven’ını seslendirirken Keith Urban, Nicole Kidman ve Taylor Swift yerlerinde dans ettiler. Rihanna son albümünden şarkısı ‘Stay’i seslendirdikten sonra gecenin en unutulmaz anı geldi. Bob Marley klasiği ‘Could You Be Loved’ı reggea efsanesinin oğulları Ziggy ve Damien Marley ile beraber seslendirmeleri gecenin en ses getiren performansı oldu. Bir başka beklenen şov ise 5 yıl sonra yeni albümünü yayımlayan Justin Timberlake’inkiydi. ‘Suit & Tie’ı seslendiren Timberlake’e Jay-Z eşlik etti. Taylor Swift’in ‘Alice Harikalar Diyarında’ tadındaki şovu da gecenin bir diğer iddialı performanslarındandı.

Eğlenceli indie grubu ‘Fun’!

Fun, New York’ta kurulan indie-pop müzik grubu. ABD ’li grup özellikle Janelle Monâe’nin eşlik ettiği ‘We Are Young’ ile tanınıyor. ‘Glee’ dizisinde ünlenen ‘gençlik’ şarkısı, zamanla Bilboard listesinde bir numaraya yerleşti. Grup, onun haricinde ‘Some Nights’ ve ‘Carry On’ gibi hitleriyle de listelerde üst sıralara tırmandı.

Son moda folkçular Mumford & Sons

Mumford & Sons dört arkadaş tarafından 2007’de kurulan İngiliz folk rock grubu. Sakin tınılarıyla beğenilen grubun ilk albümü ‘Sign No More’ 2009’da İngiltere’de, 2010’da ise ABD’de piyasaya çıktı. İngiltere Albüm listesi ve Bilboard’da iki numaraya yükseldi. Grup, 2013 Grammy ödüllerinde aldığı en iyi albüm ödülüyle başarısını pekiştirdi.

Yılın kazananları

Yılın albümü: Babel (Mumford&Sons)
Yılın kaydı: Somebody That I Used to Know (Gotye)
Yılın şarkısı: We Are Young (Fun)
Yıldızı parlayan sanatçı: Fun
Solo pop performansı: Set Fire to the Rain (Adele)
Düet performansı: Somebody That I Used to Know (Gotye & Kimbra)
Pop vokal albüm: Stronger (Kelly Clarkson)
Dans-elektronik albüm: Bangarang (Skrillex)
Geleneksel pop vokal albüm: Kisses on the Bottom (Paul McCartney)
Rock performansı: Lonely Boy (The Black Keys)
Rock şarkısı: Lonely Boy (The Black Keys)
Rock albüm: El Camino (The Black Keys)
R&B performansı: Climax (Usher)
R&B albüm: Black Radio (Robet Glasper Experiment)
Rap performans: N****s In Paris (Jay-Z&Kanye West)

Yıllar sonra duyulan ses

Gotye ‘Somebody That I Used to Know’ single’ı ile dünyanın en çok konuşulan müzisyenlerinden birisi... Fenomen şarkı 2011 ortalarında yayımlanmasına rağmen özellikle 2012’de ses getirdi. Kanadalı grup Walk off the Earth’ün parçayı tek gitarla son derece başarılı şekilde cover’laması sonucu ‘Somebody That I Used to Know’ bir anda sosyal medyada en çok paylaşılan videolardan biri oldu ve kısa sürede YouTube’dan 122 milyonun üzerinde izleyici sayısına ulaştı. İsmini modacı Gaultier’den alan Gotye’nin aslında pek bilinmeyen birçok albümü var. Öte yandan bir partide tanıştığı Kris Schroeder’le The Basics adlı bir grup kuran Gotye, 2004 ve 2010 seneleri arasında bu grupla dört albüm çıkardı. Kimbra’yla birlikte söylediği ‘Somebody That I Used to Know’ single’ı şimdilerde Youtube’da 370 milyonun üzerinde kişi tarafından izlenmiş durumda ve elbette Grammy’nin de yeni yıldızı!