Greenpeace'de 9 tahliye

Greenpeace'de 9 tahliye
Greenpeace'de 9 tahliye
Rusya'da Greenpeace gemisine yapılan silahlı baskınla gözaltına alınan 30 kişiden 9'u için şartlı tahliye kararı verildi. Gizem Akhan ise yarın mahkemeye çıkarılacak.

ST. PETERSBURG- İSTANBUL /AA-RADİKAL

Greenpeace gemisine yapılan silahlı basnınla Rusya tarafından tutuklanan 30 kişiden 9'u için kefaletle şartlı tahliye kararı verildi.  St. Petersburg kentindeki Primorsky Mahkemesi, çeşitli ülkelerden 9 kişi için toplam kişi başına 2 milyon ruble (yaklaşık 124 bin 84 TL) kefalet bedeli karşılında serbest bırakılmasına karar verdi. Mahkemeden yapılan açıklamada, sanıkların, kefalet bedellerinin 4 gün içinde ödenmesi halinde serbest bırakılacakları bildirildi.


Rus soruşturma makamı, eylemcilerin geçen hafta eylemcilerin 3 ay daha tutuklu yargılanmaları için başvurmuştu. Primorsky Mahkemesi Avustralyalı eylemci Collin Russell’ın serbest bırakılma talebiniyse geri çevrildi. Russell'ın soruşturma sürerken 24 Şubat'a kadar tutuklu kalmasına karar verildi.

19 EYLÜL 'DEN BERİ TUTSAKLAR

Rus Devletine ait Gazprom şirketinin Kuzey Buz Denizi’ndeki platformunda barışçıl bir eylem düzenleyen Greenpeace üyeleri, eylemin ardından gemiye yapılan silahlı baskınla gözaltına alınmıştı. 19 Eylül’den beri demir parmaklıklar arasında olan ve serbest bırakılmaları için uluslararası eylemler yapılan Greenpeace üyeleri arasında Türkiye ’den üniversite öğrencisi Gizem Akhan da bulunuyor. Akhan yarın  mahkemeye çıkarılacak. 

İşte Greenpeace gemisine müdahale görüntüleri

MADONNA DA ÇAĞRIDA BULUNMUŞTU

Madonna ve Beatles'dan Paul McCartney gibi ünlüler serbest bırakılmaları için seferber olurken 18 ülkeden eylemci geçen hafta Murmansk kentindeki şartların yetersiz olması nedeniyle St.Petersburg’a nakledilmişti.

Gizem için Putin'e yazdı