Grip korkusuyla tüm dünya maskeli!

Grip korkusuyla tüm dünya maskeli!
Grip korkusuyla tüm dünya maskeli!

Tayvan?daki Hayvan Hastalıkları Kontrol Merkezi domuz çiftliklerinde hastalık denetimleri yapılıyor. FOTOĞRAF: AP

Meksika ve komşu ülkelerden gelen yolcular birçok ülkede testten geçiriliyor. Uygulama Türkiye'de de başladı. Meksika'da ölenlerin sayısı 103'ü buldu...

MEKSİKO - Meksika’da başlayan domuz gribi salgını tüm dünyayı etkisi altına almaya devam ediyor. ABD Başkanı Barack Obama’nın 16-17 Nisan’da gerçekleştirdiği Meksika ziyaretinde, kendisine Mexico City antropoloji müzesini gezdiren arkeolog Felipe Solis’in virüs kaynaklı ölümü Obama’nın da panik yaşamasına neden oldu. Beyaz Saray sözcüleriyse başkanın belirti göstermediğini, doktorlarının test bile yapma gereği duymadıklarını açıkladı.
New York’taki bir lisenin öğrencilerindeyse virüsün izleri görüldü. Belediye Başkanı Michael Bloomberg, St. Francis Koleji öğrencilerinin sekizinde domuz gribi saptandığını açıkladı. Hastalığın hafif seyrettiğini ve öğrencilerin iyileşmekte olduğunu söyleyen Bloomberg, okulun iki günlüğüne kapatıldığını açıkladı. 

Evrim geçirirse tehlike artar
Salgının başladığı günden bu yana Meksika’da en az 149 kişi hayatını kaybetti. Ölenlerin çoğu 25-45 yaş arası kişiler. 400 kişi hastanede tedavi altına alınırken bin 614 kişi gözlem altında tutuluyor. Meksika Devlet Başkanı Felipe Calderon, sakin olunması ve önlemlere uyma çağrısında bulundu. Calderon, zamanında doktora danışılmasının ve önlemlere uyulmasının önem taşıdığına dikkat çekti.
Dünya Sağlık Örgütü (WHO) ise domuz gribi virüsünün evrim geçirip çok daha tehlikeli hale gelebileceğini açıkladı. WHO yetkilisi Keiji Fukuda, “Virüsün evrim geçirmesi kuvvetle muhtemel. Virüs evrimleştiğinde, bunun halk sağlığı için çok daha tehlikeli hale gelmesi de açıktır” ifadesini kullandı. WHO, önceki gün insandan insana geçen yeni A/H1n1 tipi domuz gribi virüsünün salgın hale gelme olasılığının yüksekliği konusunda uyarıda bulunmuştu.
WHO Asya ülkelerinin, Meksika ve ABD’de görülen domuz gribine karşı diğer ülkelere göre daha hazırlıklı olduğunu açıkladı. WHO’nun Batı Pasifik bölgesi sözcüsü Peter Cordingley, 2003’te Çin’de patlak veren ağır akut solunum yolu yetersizliği sendromu (SARS) salgınında ciddi önlemler alan Asya’nın, daha hazırlıklı olduğunu açıkladı. 

Kanada’ya da sıçradı
ABD’de 40 kişide görülen grip Kanada’ya sıçradı. Kanada’nın doğusundaki Nova Scotia’da dört kişide gribe saptandı. Sırbistan Amerika kıtasından domuz ve domuz eti alımını durdurdu. Yunanistan da alarm durumunda. Halkın bilgi alması ve şüpheli vakayı bildirmesi için telefon hattı açıldı. Rusya, Amerika kıtasından gelen uçakları denetleyeceğini duyururken, Romanya vatandaşlarına zorunlu olmadıkça Meksika’ya gitmemelerini tavsiye etti.
Danimarka ve İsveç’te domuz gribi kaptığı sanılan 10 kişi müşahede altında. İspanya Sağlık Bakanı Trinidad Jimenez, Albacete kentinde bir domuz gribi vakasının tespit edildiğini açıkladı. İskoçya’da da iki vaka tespit edildi. Türkiye’de tespit edilen vaka yok.
Dünya Hayvan Sağlığı Örgütü, virüse ‘domuz gribi virüsü’ demenin yanlış bir tanımlama olacağını, ‘Kuzey Amerika Virüsü’ demek gerektiğini açıkladı. (aa, afp)

Altı soruda domuz gribi
Domuz gribi nedir?
Domuz gribi, normalde domuzlarda görülen A tipi grip virüsünün yol açtığı bir solunum hastalığı, hızla yayılıyor. İnsanlar normalde bu hastalığa yakalanmıyor. Meksika’daki salgına dek dünyada virüsü kapmış sadece üç kişi vardı. 

Semptomlar kaç günde belli oluyor?
Bir ile yedi gün arasında. Hasta olduğunuzu anlamadan başkasına da bulaştırabilirsiniz. Normal grip vakalarıyla, ani ateş, kas ağrısı, boğaz ağrısı ve kuru öksürük gibi benzeri belirtileri bulunan grip aşırı kusmaya, ishale neden olabiliyor.

Belirtileri neler?
Çocuklarda; hızlı, hırıltılı soluk alma, tenin mavileşmesi, kusma, sürekli uyuma isteği, ateş, öksürük. Yetişkinlerde kısa, zor nefes alma, göğüste ağrı, burun akıntısı, baş dönmesi.

Hastalık bulaşıcı mı?
Grip domuzdan insana ve insandan insana bulaşabiliyor. Hapşırık, öksürük, tokalaşma bile virüsün geçmesi için olanak sağlıyor. Virüse karşı insanın doğal bağışıklığı yok. 

Uzmanlar ne öneriyor?
Uzmanlar virüsün etkilerinden mümkün olduğunca az etkilenmek için hijyen kurallarına dikkat edilmesi gerektiğini söylüyor. Elleri bol su ve sabunla yıkamak ve az tokalaşmak gerekiyor. 

Virüs domuz eti yenilmesiyle bulaşır mı?
Hayır, solunum yoluyla bulaşıyor. Domuz etinin yenmesiyle grip virüsü bulaşmıyor.