Grönland'ın buzları hızla yok oluyor

Grönland buz tabakası 2000-2008 arasında 1,5 milyon tonluk parçasını kaybetmiş. Erime karayı tehdit ediyor

LONDRA - Atlas Okyanusu’nun kuzeyinde yer alan yüzde 85’i buzla kaplı Grönland’daki buz tabakası yedi, sekiz yıl öncekinden daha büyük bir hızla yok oluyor. Utrecht Üniversitesi’nden Michael van den Broeke, yazların sıcak geçtiği 2006-2008 yıllarında en hızlı erimenin görüldüğünü dile getiriyor.
Buz tabakasının 2000 yılından 2008’e kadar giderek artan miktarda eridiğini saptadıklarını kaydeden Prof. Broeke, sekiz yılda kaybolan buz miktarınının 1,5 trilyon ton büyüklüğünde olduğunu vurguladı. “Deniz yüzeyinin yükselmesinde Grönland’ın önemli bir etken olduğunu söyleyebiliriz. Yılda 3,4 milimetrelik yükselme yaşandığı hesaplanıyor’’ diyen Broeke, bu buzulların su tuttuklarını anımsatıyor. Grönland buz tabakası, Antarktika buz tabakasından 10 kat büyük hacimde bir kütle ve yılda yaklaşık 273 bin ton buz yok oluyor. Bilim adamları, Grönland’ın buz tabakasının tamamının erimesi durumunda küresel düzeyde deniz seviyesinin yedi metre yükseleceğini, bunun alçaktaki bölgelerin sular altında kalması demek olduğunu söylüyor.
Broeke’un erimenin durdurulması mümkün olup olmadığı sorularına yanıtıysa olumsuz. Çalışma bilim dergisi Science’ta yayımlandı. (bbc)