Gülben Ergen'den Sağlık Bakanı'na: Ne kariyeri!

Gülben Ergen'den Sağlık Bakanı'na: Ne kariyeri!
Gülben Ergen'den Sağlık Bakanı'na: Ne kariyeri!
Sağlık Bakanı Mehmet Müezzinoğlu'nun "Annelik en büyük kariyerdir" açıklaması ile başlayan tartışmalar sonrası ünlü sanatçı Gülben Ergen'den farklı bir yorum geldi.

RADİKAL - "Anne olmayan kadının da anne olacağını" iddia eden Gülben Ergen, "Sadece biyolojik olarak doğurmamıştır, o kadar. Bir sürü arkadaşım var anne olmayan. Hepsinin başka özellikleri, güzellikleri, dünyaya kattıkları şeyler var. Bu tür söylemler, doğurmamış kadınları dışlıyor ve incitiyor" diye konuştu.

Hürriyet yazarı Ayşe Arman'ın sorularını yanıtlayan (7 Ocak 2015) Gülben Ergen'in açıklamalarından satır başları şöyle:

Gülben, sence annelik kariyer midir?
Ne kariyeri! Annelik mutluluktur. Bitmeyen güçtür. Yapamayacaklarını bile yapabilme gücüdür. Başarabilmek için deli cesaretidir annelik. Ama kadını eve kapatmakla, kimse kimseyi iyi anne yapamaz!

Senin üç oğlun var. İktidarın hoşuna giden bir şey yapmış, üç tane doğurmuşsun, helal olsun sana. Ama çalışıyorsun! Sen şimdi kötü anne misin? Kötü nesiller mi yetiştiriyorsun?
Olur mu? Çalışan ve ayaklarının üzerinde duran bir anne olduğum için bunca şeyi halledebildim. Çalıştığım için renkliyim, dirençliyim, cesurum. Ben asıl üretemediğim zamanlarda kendimi kötü hissediyorum.

Çalışmasan ve sadece annelik yapsan, çocuklarına daha iyi mi örnek olacaksın?
Kesinlikle hayır! Benim yaşam felsefem iyi insan olmak. İyi insanın kadını-erkeği olmaz! İnsan insandır. Eşittir insanlar. Fıtratın neyse odur. Çalışmakla ya da çalışmamakla iyi ya da kötü olunmaz. Hatta çalışarak daha akıllı, daha güçlü olur insan. Fizan'da da olsam yine iyi anne olurum ben ve çalışırım.

Peki sence anne olmayanlar hangi kategoriye giriyor?
Anne olmayan kadın da annedir. Sadece biyolojik olarak doğurmamıştır, o kadar. Bir sürü arkadaşım var anne olmayan. Hepsinin başka özellikleri, güzellikleri, dünyaya kattıkları şeyler var. Bu tür söylemler, doğurmamış kadınları dışlıyor ve incitiyor.