Günay: Tarihi çok kurcalamayalım

Günay: Tarihi çok kurcalamayalım
Günay: Tarihi çok kurcalamayalım
Ertuğrul Günay, Muhteşem Yüzyıl tartışmalarına farklı yaklaştı: "Tarihimizin bugünkü idrakimizle bağdaşmayacak kötü tarafları da var. Kanuni oğlunu boğdurmuştur. O gün ölmesi lazım yürek taşıyan bir insanın..."

Kültür ve Turizm Bakanı Ertuğrul Günay, hem önceki gün konuk olduğu TRT ‘Görüş Farkı’ programında hem de dün katıldığı Diplomasi Muhabirleri Derneği toplantısında sert açıklamalarda bulundu. Türk dizilerinden övgüyle söz eden Günay, ‘Muhteşem Yüzyıl’ ve ‘ecdat’ tartışmasına Başbakan Erdoğan ’dan biraz farklı yaklaştı.
Yunus Emre’yi anlatalım Günay, “Bizim kültürümüz haremden ibaret değil ama tarihimiz her şeyiyle çok mükemmel, herkese örnek de değil aslında” dedikten sonra sözlerini şöyle sürdürdü: “Bizim o tarihi dizilerde, çok ünlü sadrazamın öldürülmesine daha gelmedik. Cihan padişahının iktidar hırsıyla kendi oğlunu yandaki çadırda boğdurtmasına gelmedik. Kanuni Sultan Süleyman’ın Şehzade Mustafa’yı yandaki çadırda boğdurmuştur. O gün ölmesi lazım yürek taşıyan bir insanın. Tarihin övünülecek güzel tarafları olduğu gibi, bugünkü idrakimizle bağdaşmayacak kötü tarafları da var. Daha önce de söyledim. Tarihten alacaksak bir şey Yunus Emre’yi çocuklarımıza öğretelim, anlatalım. Hacı Bayram Veli, Bektaş Veli’yi anlatalım. Biz padişahlar üzerinden ecdadımız diye gidersek çocuklarımıza çok mahcup da olabiliriz.”
Devlet Tiyatroları’nın geleceği konusuna da açıklık getiren Günay, “Devlet Tiyatroları kapanmıyor, görevlerini gayet güzel yapıyorlar. Toplum için güzel örnekler, sanat eserleri oluşturması sorunlarımız vardı, bayağı yol aldık. Sanatı Anadolu ’ya halkın ayağına götürmek, elitist bir çevrenin eğlence aracı olması ötesine taşımak istiyoruz” dedi. Bakan Günay bu konu hakkında yasal çalışmaların sürdüğünü de bir kez daha hatırlattı.
Bakan Günay, Yunus Emre’nin şiiri ile ‘Fareler ve İnsanlar’ ve ‘Şeker Portakalı’ kitaplarına dönük ‘sansür’e sert tepki gösterdi: “Güzel bir söz var. ‘Cahille bal yenmez, âlimle taş taşı’ diye. Yunus Emre Anadolu’nun özünden gelen bir âriftir, erendir, bir felsefecidir. Bizim öz yüreğimizdir.”
Yunus Emre’ye kendini çok bağlı hissettiğini söyleyen Bakan Ertuğrul Günay, “Yunus konusu gelince beni zapt etmek biraz zordur. Kimse Yunus Emre’ye herhangi bir kısıtlama getiremez. O ne söyleyeceğini bilmiştir ve güzel de söylemiştir. Onu kısıtlamaya kalkmak densizliktir. ‘Fareler ve İnsanlar’ ile ilgili olayı bugün ben de duydum. Bunlarla uğraşmak bana çok doğru gelmedi” dedi.

‘Yapabiliyorsanız o filmi kaldırın’

Bakan Günay, Brad Pitt’in rol aldığı ‘Kibarca Öldürmek? Killing Them Softly’ isimli filmle ilgili şu eleştirilerde bulundu: ‘’İsim vermiyorum ama bir dolu küfürü alt alta dizdiğinizde gişe yapıyorsunuz. Ben devlet olarak buna destek veremem. Benim işim sanat filmi. Şiddeti, etnik ayrımcılığı, nefret söylemini destekleyemem. Brad Pitt’in filmini gördüm. Görmeyin. Sinemadan çıkmayı düşündüm, iğrenç. Bu kadar yüz kızartıcı diyalog hiçbir mekânda duymadım, duymak da istemem. 13 yaş üstüymüş film. ‘18 yaş üstü yapın hatta yapabiliyorsanız kaldırın’ dedim. İnsan eşiyle izlerken rahatsız olur mu?’’
Vizyona girdikten sonra +18 oldu Öte yandan ‘Kibarca Öldürmek’ filminin iki hafta önce gösterime ‘15 yaş’ sınırıyla girdiği, ancak bir hafta sonra bakanlık yetkililerinin arayıp filmi yeniden değerlendirileceğini söyledikleri belirtildi. İkinci incelemeden sonra film ‘+18’ ibaresiyle gösteriliyor.