Gündoğumu ve batımında uyumak sağlığa zararlı

Kalp krizlerinin gün ışığının ilk saatlerinde uyuyanlarda uyumayanlara göre daha fazla görüldüğü, gün batımında uyumanın ise kalp hızı değişkenliğini ve özellikle zihinsel fonksiyonları olumsuz etkilediği belirtildi

 

Mehmet Kayhan YILDIZ

KONYA - Selçuk Üniversitesi Meram Tıp Fakültesi Nefroloji Anabilim Dalı öğretim üyesi Prof.Dr. Süleyman Türk, uyku bozukluğu ile ilgili sorunların toplumda çok yaygın olarak görüldüğünü ve uykusuzluğun yaşam kalitesini olumsuz etkileyen birçok hastalığın habercisi olduğunu söyledi.

Prof.Dr. Süleyman Türk, gün ışığının ilk saatlerinde uyumanın sağlık açısından çok zararlı olduğunu, kalp krizlerinin bu saatte uyuyanlarda uyumayanlara göre daha fazla görüldüğünü vurguladı. Gün batımında uyumanın da zararlı olduğunu vurgulayan Tük, "Bu saatte uyumak kalp hızı değişkenliğini ve özellikle zihinsel fonksiyonları olumsuz etkilemektedir” dedi.

Özellikle sabah kalkıldığında kendisini dinlenmiş hissetmeyen, baş ağrısı ile uyanan veya yataktan kalkmakta zorluk çekenlerin uyku ile ilgili sorunları olabileceğini hatırlatan Prof. Dr. Türk, bu kişilerin mutlaka uyku uzmanlarından yardım istemelerini önerdi.

 

UYKUSUZLUK VERİMİ DÜŞÜRÜYOR

 

Uyku bozukluğunun başta beden sağlığı olmak üzere psikolojik sağlık ve zihinsel sağlığı da olumsuz etkileyerek insanların verimliliğini düşürdüğünü kaydeden Prof.Dr. Türk, şöyle devam etti:

“Uykusuzluğun depresyon, obezite (şişmanlık) ve şeker hastalığına da yol açtığı gösterilmiştir. Uyku sırasında başta kalp ve böbrek olmak üzere tüm organlarda yenilenmenin olduğu ve uykuya yapılan müdahalenin organlarımızda meydana gelen bu yenilenmeyi engelleyerek hasara yol açtığı tespit edilmiştir. Özellikle işleri gereği uyku düzeni olmayan okyanus ötesi uçan pilotların, ağır vasıta, kamyon ve otobüs sürücüleri ile gece vardiyasında çalışanların kalp ve böbrek hastalıklarına daha fazla yakalanmaları da uyku bozukluğunun sağlımızı ne kadar olumsuz etkilediğini gösteren sonuçlardır.”

 

SAĞLIKI YAŞAM İÇİN DÜZENLİ UYKU ŞART

 

Yetişkinlerin yaşam kalitesini olumlu olarak etkilememesi için günde 6- 8 saatlik düzenli uykuya ihtiyaçları olduğunu belirten Prof.Dr. Süleyman Türk, “Akşam yemeğinin geç yenilmesi, yine akşam saatlerinde fazla miktarda çay, kahve ve alkol tüketilmesi uyku kalitesini olumsuz etkileyerek depresyon ve anksiyeteye sebep olduğu yapılan araştırmalarda ortaya çıkmıştır” dedi.

Çocuklarda büyüme hormonunun uyku sırasında zirveye ulaştığını belirten Prof.Dr. Türk, çocukların sağlıklı büyümeleri için düzenli uyku alışkanlığı edinmelerinin büyük öneme sahip olduğunu belirtti.

 

ÖĞLE ŞEKERLEMESİ ŞİFA HAZİNESİ

 

Prof. Dr. Süleyman Türk, gece uykusu yanında batı toplumlarda ‘siesta’ olarak adlandırılan düzenli 30- 60 dakikalık öğle uykusunun sağlık açısından çok olumlu etkilere sahip olduğunun yapılan çalışmalarda belirlendiğini belirtti. Prof.Dr. Türk, “Yunanistan'da siestanın insan sağlığı ve verimli çalışmaya olumlu etkileri sebebi ile mesai saatleri değiştirilmiştir. Siesta uygulaması ayrıca öğle sıcağında güneş ışınının zararlı etkilerinden insanları korumayı da amaçlamaktadır” diye konuştu.

 

KORTİZON SEVİYESİ 'PİK' YAPIYOR!

 

Prof. Dr. Süleyman Türk, gün ışığının ilk saatlerinde uyumanın sağlık açısından çok zararlı olduğunu, kalp krizlerinin bu saatte uyuyanlarda uyumayanlara göre daha fazla görüldüğünü söyledi. Prof. Dr. Türk, şöyle konuştu:

“Bu zaman diliminde bazal kortizon seviyesi ‘pik' yapmaktadır. Gün ışığının ilk saatlerinde uykuda olmak sağlık açısından büyük risk taşımaktadır. Bu durumun aksine olarak gün ışığının ilk saatlerinde uyanık olmanın beden sağlığına olumlu etkilerinin yanı sıra özellikle öğrenciler açısından çok önemli olan zihinsel verimliliğin en yüksek olduğu zaman dilimidir. Gün batımında uyumak da insan sağlığı açısından çok zararlıdır. Bu saatte uyumak kalp hızı değişkenliğini ve özellikle zihinsel fonksiyonları olumsuz etkilemektedir.”

Prof.Dr. Süleyman Türk, yaşam kalitesini yüksek tutmak için için beden, ruh sağlığı ile ve sosyal ilişkileri doğrudan etkileyen uyku kalitesinin sağlık açısından büyük öneme sahip olduğunu bildirirken, “Kaliteli hayat kaliteli uyku ile mümkündür” diye konuştu.

Prof. Dr. Süleyman Türk, hastanelerde tedavi amacı ile yoğun bakım ünitelerinde yatan veya birden fazla hastanın aynı odada yatması nedeni ile hastaların uykularının sekteye uğramasının hastaların tedavisini olumsuz etkileyebileceği ileri süren çalışmalar olduğunu belirtti. Uyku kalitesini ve ritmini olumsuz etkileyen her türlü sebebin kalp ve böbrekte ciddi hasara yol açtığının laboratuar ortamında ‘hamster' isimli deney hayvanlarında da gösterildiğini vurgulayan Prof. Dr. Süleyman Türk, bu çalışmanın sonuçlarını gösteren makalenin ‘The American Journal of Physiology- Regulatory, Integrative and Comparative Physiology' isimli derginde yayınlanacağını belirtti. (dha)