Gündüz partisine buyurun

Haftanın beş günü kölelik yapmış olanlarımız için, hafta sonlarının aşağı yukarı neye benzeyeceği bellidir.

Haftanın beş günü kölelik yapmış olanlarımız için, hafta sonlarının aşağı yukarı neye benzeyeceği bellidir. Gece çıkmaları ve gündüz aylaklığına, mümkünse bir de sinema sıkıştırılır, uzun zamandır görüşülmeyen arkadaşlarla görüşülmemeye devam edilir vs. Gündüzler genellikle "hafta sonu geçip gidiyor" endişesiyle geçer. Bu döngünün dışına çıkmaya hevesli olanlar için, kısa bir süre önce Pera Palas yakınlarında açılan Uniq'te bugün, 'gündüz partisi' kıvamında, bir çeşit interaktif 'kopma, kopartma' etkinliği var. Zira parti fikri Kop art'çıların başının altından çıkmış. Benzerini geçen mayısta da Babylon'da yapmışlardı. İşin içinde özel tasarım giysilerin sergilenmesi (Gamze Fidan), dj set (Disc Jockey Ari), video-art (Fidan, Avni Ertepe, Ozan Adam), dia show (Esat Başak, Gül Kleidocat) ve canlı müzik (Sami Baruh, Ertepe) var. Tüm bunlar, "şimdi sırada bilmemne" şeklinde değil, gün boyu, 15.00'ten 19.19'a kadar her biri içiçe geçmiş vaziyette, rahat bir 'takılma' atmosferine yayılacak.
Dükkana hayır
Tasarıma, sanata dair akla hayale gelebilecek her türlü kavramsal, interaktif işin "ortak bir tavır ve ruhla, ama bir yandan da kişisel biçimde" üretildiği Kop art'ın tetikleyicisi, Gamze Fidan. Psikoloji eğitimi aldıktan sonra, yapmadık iş bırakmamış denebilir. Beş yıl Zen, Tampon, Neoplast gibi gruplar için cameragirl'lük, düzeltmenlik, editörlük, metin yazarlığı, sahne düzenlemesi, kendi şiirlerinin yer aldığı kişisel kitap tasarımı (Söz Yatağı)... Bu arada Ender, Kıyak, Hayret ve Bahçe gibi bir dolu fanzin çıkarmışlığı, üç buçuk saatlik bir video filmi (Algımın Kanatları) çekmişliği var. 1999'da da New York'a gidip, orada iki yılı aşkın süre boyunca takı ve jean tasarımcısı olarak çalışmış.
Bugünkü partide, bir video-art çalışmasına ilaveten, tasarladığı giysileri sergileyecek (Aklınıza bildik usul, 'mankenli' bir defile gelmesin). Kendi deyimiyle "İstanbul doğumlu, hiçbir döneme ait olmayan" giysiler üretiyor. Okullu değil. Modayı da "uzaktan!" takip ediyor. 'Şimdi bunlar moda' tarzında bir yaklaşımı yok. Tasarımları daha ziyade sokağın etkisini taşıyor. Bir arkadaş, bir film, bir mekân, vs. yaşanmış herhangi bir şey çıkış noktası olabilir. Ne gibi işler ürettiğine dair bir ipucu olsun diye 'neleri seviyor'dan bahsetmek gerekirse, pop-art ve fluxus, yakın hissettiği yaklaşımlar. Giysi çizgisi olarak ilk aklına gelenler ise, Ortaçağ, 1940'lar, 1980'ler, fütürist tasarımlar ve Vivien Westwood. Kendisi için tasarladığı afişten de anlaşılacağı üzere, Barbarella'nın çok ciddi bir hayranı.
Gamze Fidan dükkan kavramına pek sıcak bakmıyor. Zamanında bunu da denemiş ama, sadece tasarımcının egosuyla şekillenen giysilere karşı. Asıl derdi, giysilerin alıcısıyla ('müşteri' kavramını kullanmıyor) diyalog kurmak. Mesela bugün tanıştınız; muhabbetin gidişatına göre, size cuk oturacağını düşündüğü veya bizzat sizin istekleriniz doğrultusunda bir giysinin tasarımına girişmesi muhtemel. "İki dünyanın birbirine açılması gibi. Kendi kendini şekillendiriyor, hem benden hem de alıcının kişiliğinden, fikirlerinden etkileniyor. Bu yüzden interaktif ve kişisel. O noktada artık Kop art devreye giriyor ve bence sadece bir giysi olmaktan çıkıyor." kopartfornothing@yahoo.com / Gamze Fidan: (0542) 788 89 91 / Uniq: (0212) 245 53 83 Y.T.