Gündüz Vassaf'tan 'Mostar' sergisi

Gündüz Vassaf'tan 'Mostar' sergisi
Gündüz Vassaf'tan 'Mostar' sergisi
Radikal yazarı Gündüz Vassaf'ın Yapı Kredi Yayınları'ndan çıkan 'Mostari/ Bir Köprü Bekçisinin Günlüğü' adlı şiirsel romanı, bu kez sergi olarak izleyici karşısına çıkacak.

12 Temmuz’da Caddebostan Kültür Merkezi Sanat Galerisi’nde açılacak sergi, Bosna’daki Mostar Köprüsü’nün eski/yeni fotoğraflarından, görselleştirilmiş metinlerden, yazarın Mostar’dan topladığı nesneler ve kitaptan bölümler okuduğu videodan oluşuyor.
Gündüz Vassaf, 24 Ekim-30 Kasım 2011 tarihlerinde, Birleşmiş Milletler Barış Gücü’nde çalışırken Bosna’da yaşayan kuzeninin Mostar’daki evinde kalır. Mostar’a varışının ertesi günü, dünyanın dört bir yanından gelen herkes gibi, evrensel ününe savaş acıları da eklenmiş olan Mostar Köprüsü’nün yolunu tutar. Köprüye vardığında yanında taşıdığı küçük defterini çıkarıp birkaç gözlemini yazar. Bu durum daha sonra yazarda bir tutku halini alır ve Vassaf’ın Mostar’daki günleri bir türlü ayrılamadığı köprü başında geçer. Anı diye yazmaya başladığı notlar, bir süre sonra bir köprü bekçisinin nöbet defterine dönüşür.
Vassaf, bazen yüzlerce turist arasında, bazen gece saatlerinde tek başına köprüyü bekler. O köprüyü sahiplendikçe, köprü onu zapt eder. Köprü ona ne yaşattıysa, o da dünyasını, duygularını, düşünce ve hezeyanlarını köprüyle paylaşır.
Küratörlüğünü ve tasarımını Sadık Karamustafa’nın üstlendiği sergideki fotoğraflar Tolga Bermek, Mehmet Umur, Gündüz Vassaf ve William Özkaptan’a, Mostar illüstrasyonları ise Ersu Pekin’e ait.
‘Mostari / Bir Köprü Bekçisinin Günlüğü’ sergisi 31 Ağustos ’a kadar Kadıköy Belediyesi Caddebostan Kültür Merkezi Sanat Galerisi’nde görülebilir. Tel: 0212 252 47 00/ 466