Güneş fırtınası elektronik sistemleri vuracak

Güneş fırtınası elektronik sistemleri vuracak
Güneş fırtınası elektronik sistemleri vuracak
Güneş'te meydana gelen ve şu sıralar artan patlamalardan dolayı, bazı elektronik cihazların sorun çıkarabileceği açıklandı. Daha büyük patlamalar için ise tek çare 'panik yapmamak'

İngiltere ’deki Kraliyet Mühendislik Akademisi’nde görevli uzay bilimci Paul Cannon, Güneş’te yaşanan fırtına hareketliliğinin, elektrik şebekelerini etkileyebileceğini, cep telefonlarını kullanım dışı bırakabileceğini, uydularda veri akışının aksatabileceğini söyledi.

Cannon şunları kaydetti: “Bazı bilim adamları büyük bir güneş fırtınasının herhangi bir soruna yol açmayacağını düşünüyor, bazıları ise bunun bir felaket olacağını söylüyor. Bizim değerlendirmelerimize göre böyle bir durum İngiltere ve batı dünyası için oldukça büyük sorunlar çıkarabilir. Ancak bir felaket yaşanmayacağını düşünüyoruz.”

Normalde güneşte sürekli küçük çaplı fırtınalar yaşanıyor. Bu fırtınaların dünyaya herhangi bir olumsuz etkisi yok. Ancak güneşte her 100-200 yılda bir yaşanan büyük fırtınaların dünyaya ciddi etkilerinin olabileceği belirtiliyor.

Güneşteki fırtına sebebiyle yayılan parçacık ve radyasyonun dünyanın yörüngesinde dolaşan uydulardan yaklaşık yüzde 10’unun çalışmasını engelleyeceği düşünülüyor.

Cannon büyük bir güneş fırtınası sonrasında denizlerde seyreden gemilerin yollarını bir süreliğine eski metotlarla bulmak zorunda kalabileceğini, havadaki uçakların da elektronik cihazların yardımı olmaksızın yere inmek zorunda kalabileceklerini söylüyor.

Böyle bir durumda elektronik sistemlere oldukça bağımlı olan finans sisteminin de belli bir süreliğine işlemeyeceği belirtiliyor. Cannon’ın bütün bu sorunlara karşı tavsiyesi ise “Paniğe kapılmayalım ancak böyle bir durum için hazırlıklı olalım” oldu.