GÜNÜMÜZÜN EN KISA KORKU HİKAYESİ: 'Şarjım bitiyor...'

GÜNÜMÜZÜN EN KISA KORKU HİKAYESİ:
'Şarjım bitiyor...'
GÜNÜMÜZÜN EN KISA KORKU HİKAYESİ:
'Şarjım bitiyor...'
Alelacele akan hayatta, her şeyden haberdar olmanın yolunu arayan insanoğlu 'akıllı telefon'u icat ederek bu derdine çareyi buldu. Ne var ki zekâsıyla övündüğümüz telefonların yaygın adıyla 'şarz'ı, 'akılları' kadar parlak değildi.
Haber: BURAK KURU - burak.kuru@radikal.com.tr / Arşivi

“Abi dedim sana. Bırakmadın ki beni, eve gitseydim de bir yarım saat şarj etseydim. Bitiyor işte…”
Okuduğunuz cümleler, herhangi bir kitapta geçmiyor ama yıllar sonra günümüzü konu alan bir eser yazılırsa pekâlâ kullanılabilir. Mesela: “Cep telefonunun şarjı bittiği gün insanoğlu cep telefonunun ‘yenilemez’ bir şey olduğunu anlayacaktı. Ve o gün yaklaşıyordu…”
Yakın arkadaşına girişteki şekilde veryansın eden kişinin derdi, madden yanında olan arkadaşı dururken, kendisini asıl ‘dış dünyaya’ bağlayan şey olduğunu düşündüğü cep telefonundan biraz daha faydalanabilmek. Ona ve birçoklarına göre hayat , gözünün gördüğü, elinin uzandığı ya da tam ortasında durduğu yerde değil de cep telefonunda akıyor. Kimisi oradan dünya halini takip ediyor, başkası kendi hayatını ‘dünya’ya sunuyor, öbürü de çıkıp ‘başka hayatlar’da neler dönüyor, onun peşine düşüyor. Kısacası hepsinin bir amacı var. Ve bu inceleme hali günden güne daha fazla zamanımızı alıyor.
Fenerbahçe Başkanı Aziz Yıldırım’ın, Sarı-Lacivertli kulübün efsanesi Alex de Souza’yı kulüpten yollamasının nedenleri arasına giren bu konuyu literatüre girmiş haliyle hatırlayalım mı? “Odaya aldım, elinde tweet. Kafa sürekli böyle, durmadan yazıyor…” Yıldırım’ın kusursuz betimlediği bu görüntü toplu taşımada, sokakta, restoranda, kafede, barda, konserde, kısacası her yerde karşımıza çıkıyor. Herkes elinde ‘akıllı telefon’ bir şeylerin peşinde. 

Yükte ağır, şarjda hafif

Yiğidi öldürüp, hakkını yemeyeceksek eğer şunu da belirtmeliyiz: Bu telefonlar, kendilerini akıllı yapan özellikler sayesinde ‘neler oluyor dünyada’ konusunda birinci elden tanıklıkları aktararak özellikle haberdar olma konusunda büyük kolaylık da sağlıyor. Tabii bütün bu rüyayı bir şey ‘kâbus’a çevirebiliyor: Şarj! Zaten okunuşunun bile ikileme yol açtığı –şarj, şarz sorunsalı- bir kelimeden fayda getirmesini beklemek olmazdı. ‘Yüz yüze’ muhabbetin tadını kaçıran ancak ‘dünyaları yakın ederek’ kusurunu kapamaya çalışan cep telefonları hayatımıza ilk girdiklerinde böyle değillerdi elbet: Ebatlarının küçüklüğüyle övünen telefonlar, bekleme sürelerinin günler hatta haftaları bulmasıyla da insanlara ‘aradığın şey benim işte’ mesajını veriyorlardı.
O günler de geride kaldı ve şimdi günden güne boyut olarak büyüyen ve bekleme süresi azalan ‘akıllı’ telefonlarla baş başayız. Yeni dostlarımız vasıtasıyla Twitter, Facebook, Instagram, internet derken ‘şarj sıkıntısı’na düşüyoruz: Telefonunu aktif olarak kullanan bir insanın evden -bir başka güzel deyimimizle söyleyelim- ‘full dolu’ şarjla çıktığı halde, günü tamamlaması olanaksız. İşyeri dışında piliniz biterse kalırsanız hele eliniz kolunuz bağlı kalabilir.
Bu derde bilim çare ararken, kimi mekânlar “Bizde internet yok, wi-fi yok, telefonlarınızı bırakın birbirinizle sohbet edin” diyerek akıllı telefonlara mesafe koyadursun, günümüz insanı ‘şarj sıkıntısı’nı yaşamayı sürdürüyor... Ve insanları bu sıkıntıdan çekip alacak ‘kurtarıcı’ merakla bekleniyor.

Wi-Fi kullan kullandır


Peki hiç portatif şarja gerek duymadan telefonu ‘doya doya’ kullanmak mümkün değil mi? Uzmanlara göre süreyi uzatmak mümkün fakat ‘doya doya’ kısmı için yine de yetersiz. Mesela ekran parlaklığını azaltmak, daha az video izlemek, daha az müzik dinlemek çözümlerden birkaçı. Bu ise toplamda belki ekstradan bir saat kazandırıyor. Asıl dikkat çekilen nokta hücresel veri, yani cep telefonu hattı vasıtasıyla internete girilmesi. Uyarılar, -odada değilken ışığı kapat misali- internette işiniz olmadığı zaman bu özelliği kapalı tutmanız yönünde. Ya da ‘kablosuz internet’ olan bir yere geldiğinizde kablosuz internet özelliğinizi açıp, hücresel veriyi kapatmanız. Kablosuz internet kullanmak söz konusu internet olunca bir nevi ‘şarj dostu’ olarak tanımlanıyor. Bu hamle size asıl süre kazandıran konu olarak belirtiliyor.

‘Şarjception’…

‘Zeki ama çalışmıyor’ durumuna düşen telefonları hayata bağlayacak şeyler konusunda yapılan çalışmalar sayesinde elektrik bulamayacağınız bir yerde bile telefonunuza ‘suni teneffüs’ yapabilmeniz mümkün. Uzun süredir piyasada olan fakat fiyatı hasebiyle ‘ne gerek var’ dedirten portatif şarj aletleri artık erişilebilir durumda. Hem de türlü türlü: Kalem pil kullanarak ara kablo vasıtasıyla şarj yapanlar, içine yerleştirilen pil sayesinde şarj eden cep telefonu kılıfları, tekrar şarj edilebilir pilin direkt telefona bağlanmasıyla şarj edenler…
Fiyatlar konusuna gelelim: 30 liradan başlayan çözümler size ‘ikinci bir şarj’ şansı tanıyor. Tabii hatırlatalım, bu şarj çözümlerini de şarj edilmiş şekilde yanınızda hazır bulundurmanız gerekiyor. Bir nevi ‘Şarjception’… Şarj eden telefon kılıflarının fiyatı ise ortalama 80 liradan başlıyor, ve bu fiyat sizi tatmin ediyor. Özetlemek gerekirse bu çözümlerle telefonunuzu kullanma süreniz iki katına çıkıyor.