GÜNÜN (6 Nisan) FİLMİ: BÜYÜK BUDAPEŞTE OTELİ

GÜNÜN (6 Nisan) FİLMİ: BÜYÜK BUDAPEŞTE OTELİ
GÜNÜN (6 Nisan) FİLMİ: BÜYÜK BUDAPEŞTE OTELİ
Bu yılki Berlin Film Festivali'nin açılış filmi olan ve festivalden jüri büyük ödülüyle dönen 'Büyük Budapeşte Oteli', bu akşam (21.30, Atlas) İstanbul Film Festivali'nin Akbank Galaları kapsamında ilk kez gösteriliyor. Wes Anderson'ın filmi, bizi 20. yüzyıl tarihinden referanslarla dolu hayali bir dünyaya sokuyor ve Orta Avrupa'da efsane bir otelin hikâyesini anlatıyor. Başrolde Jude Law, Edward Norton, Ralph Fiennes, Tilda Swinton gibi yıldızlar var.

BÜYÜK BUDAPEŞTE OTELİ/ THE GRAND BUDAPEST HOTELYönetmen: Wes Anderson/ Oyuncular: Jude Law, Edward Norton, Ralph Fiennes, Saoirse Ronan, Tilda Swinton, Léa Seydoux/ ABD / 2014 / 100 dk.
6 Nisan 21.30, Atlas

Bu yıl Berlinale’nin açılışını yapan Wes Anderson’ın yeni filmi, bizi 20. yüzyıl tarihinden referanslarla dolu hayali bir dünyaya sokuyor ve Orta Avrupa ’da efsane bir otelin hikâyesini anlatıyor. Büyük Budapeşte Oteli’ne yıllar önce belboyluk göreviyle giren ve daha sonra otelin sahibi olan Zero Mustafa bu süreci anlatırken, son derece eğlenceli bir polisiyenin içinde buluyoruz kendimizi. İrili ufaklı rollerde sayısız ünlünün gözüktüğü bu benzersiz masal, belki de Wes Anderson’ın şu güne kadarki en görkemli ve en iddialı filmi. Üstelik Anderson daha büyük bir projeye kalkışmış olsa da bildik tarzından ödün vermemiş.
2014 Berlin Jüri Büyük Ödülü