Gürültü bombasından uyku ilacına

Gürültü bombasından uyku ilacına
Gürültü bombasından uyku ilacına
Kariyeri boyunca geçirmedik safha bırakmayan Britney Spears, yeni albümünde de iyice dibine vurduğu elektronik dans müziğinin içinden kum çıkarmayı sürdürüyor.
Haber: SARP DAKNİ / Arşivi

Bekâretinden kurtulmaya hazır şeker bir ponpon kız , berbat siyah peruklu ucuz bir striptizci, aşırı sıcaklardan bunalıp grup sekse koşan post-apokaliptik bir savaşçı, kılıktan kılığa giren seksi ve ölümcül bir ajan, sahnede Madonna’yla öpüşen hatta yılanlarla sevişen ateşli bir dansçı... Bunların hepsi tıpkı Roma gibi aynı isme çıkıyor, yani Britney Spears’a. Ama ne yazık ki üzerinde titizlikle yıllarca çalışılmış bu imajlar bir yana, Britney denince aklımıza artık ne yaparsa yapsın sadece kazınmış saçları, boş bakışları ve elindeki şemsiyesiyle paparazzilere saldıran zavallı kız geliyor. Kısacası bu travmayı atlatmamız pek kolay olmayacak gibi. Spears bunun farkında olacak ki, deli gibi çalışmaya devam ettiğini iddia ediyor ve durumu şöyle özetliyor; ‘’Work Bitch!’
En güvenilen ve güçlü gladyatörlerin bile kafalarını çoktan kaybettiği müzik arenasında 1991 yılından beri var olma çabası veriyor Britney. Canavar annesi Lynne Irene’in 5 yaşından beri çocukluğunu zindan ve dünyayı dar ettiği zavallı kızcağız, en sonunda çıldırmanın eşiğinden dönerek anne teröründen de kurtulmuş oldu. Hayatının bu en karanlık dönemini temsil eden ve bunu adıyla da tasdikleyen 2007 tarihli ‘Blackout’un olabildiğince ucuz ama en dinlenesi albümlerinden biri olması son derece ilginç. Daha sonra sektörel bir tokatla silkinip kariyerini baştan aşağı yeniden inşa etmeye başlayan Spears’ın iki yıl önceki ‘Femme Fatale’ı takiben yayımladığı ve pop hayatının yalnızlığına odaklandığı (konsept olduğu iddia edilen!) bu albümde ne yazık ki ‘apaçi’liğin kitabını yazan tüm kötülüklerin babası will.i.am başrollerden birini kapmış durumda.
Senelerini verdiği Jive Records’a nihayet veda eden ve ilk kez RCA etiketi ile karşımıza çıkan Britney iyice dibine vurduğu EDM’in (electronic dance music) içinden kum çıkarmayı sürdürüyor. Satışları hiç fena gitmese de listelerde yeterince ilgi görmeyen beyin hasarı garantili ‘Work Bitch’i takiben gelen Sia ‘Hastasıyız’ Furler imzalı radyo hiti ‘Perfume’, uzun yıllar sonra eski günlerini anımsatan ilk Spears single’ı olarak dikkat çekici. Ancak yine de Billboard listesine ancak 76 numaradan girebilmiş olması da düşündürücü. T.I. düeti ‘Tik Tik Boom’ ve will.i.am’in prodüktör koltuğundan kalkıp mikrofona yöneldiği ‘It Should Be Easy’, elbette Amerikan pazarını fethetmek üzerine kurgulanmış. Britney’in kız kardeşi Jamie Lynn eşliğinde sunulan inanılmaz sıkıcı ‘Chillin’ With You’dan ise hiç bahsetmesek daha iyi.
Albümdeki şarkılar tuhaf bir şekilde gürültü bombaları ve uyku ilaçları olmak üzere iki ayrı kutupta toplanıyor. Britney’in bu albümün promosyonu için şu ana kadar kılını bile kıpırdatmamış olması ise düşündürücü ve önemli bir not. E hani deli gibi çalışıyorduk?