Güvercin göğsü tedavisinde yeni yöntem

Güvercin göğsü tedavisinde yeni yöntem
Güvercin göğsü tedavisinde yeni yöntem
Güvercin göğsü (göğüste çıkıklık) hastası genç, göğüs çöküklüğü tedavisinde kullanılan çelik barın benzerinin göğsüne yerleştirilmesiyle sağlığına kavuştu

 

İZMİR - İzmir’de güvercin göğsü (göğüste çıkıklık) hastası genç, göğüs çöküklüğü tedavisinde kullanılan çelik barın benzerinin göğsüne yerleştirilmesiyle sağlığına kavuştu. Dokuz Eylül Üniversitesi (DEÜ) Tıp Fakültesi Göğüs Cerrahisi Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Ahmet Önen, Kunduracı Göğsü (Göğüs Çöküklüğü - NUSS) tedavisinde kullanılan çelik barın benzeri bir aparat geliştirerek buldukları yöntemle Güvercin Göğsü (Göğüste Çıkıklık -Pectus Carinatum) hastası genci tedavi ettiklerini bildirdi.

Yrd. Doç. Dr. Önen, Marmara Üniversitesi Tıp Fakültesi Göğüs Cerrahisi Ana Bilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Mustafa Yüksel ile geliştirdikleri çelik barı, DEÜ’de 16 yaşındaki Volkan Koç’un göğsüne yerleştirdiklerini söyledi. Koç’un daha önce başka bir hastanede göğüs kafesinin tamamen açılarak ameliyat edildiğini, ancak bunda başarı sağlanamadığını ifade eden Yrd. Doç. Dr. Önen, şu bilgileri verdi:

Yöntemin uygulaması 45 dakika sürüyor

"Geliştirdiğimiz yöntemin uygulaması 45 dakika sürüyor. Nuss tedavisinde çıkıntıyı düzleştirme amacıyla kullanılan barı, içeriyi baskılayacak şekilde değiştirdik. Bu aparatı göğüse yerleştiriyoruz. Klasik açık ameliyata göre daha kısa sürüyor ve başarılı oluyor. Bu yöntem, hasta ve hekim için konforlu. Hasta operasyondan iki gün sonra taburcu olabilecek duruma geliyor. Bar yerleştirerek tedavi, Arjantin’de de yapılıyor. Ancak orada farklı bir bar kullanılıyor."

Yrd. Doç. Dr. Önen, hastanın göğsünün iki yanında iki santimlik delik açarak, kemik ve kas arasında bir tünel oluşturduklarını belirterek, şöyle devam etti:

"Göğsün şeklini verdiğimiz çelik barı, tünelden geçirip sabitleyicilere monte ediyoruz. Bunları vidalarıyla sabitledikten sonra çelik bar, çıkık olan göğsü itiyor ve normal şekli veriyor. Bizim barın üzerinde geliştirdiğimiz kelebek sayesinde oynamaz hale geliyor. Barı sabitleyici üzerine monte edip üzerini kas dokusuyla kapatıyoruz."

Yrd. Doç. Dr. Önen, bu yöntemin kendi hastaneleri dışında yalnızca Marmara Üniversitesi Tıp Fakültesinde uygulandığını bildirdi.

Başarısız geçen ilk ameliyatın ardından iyileşme umudunu yitirdiğini belirten Volkan Koç ise şimdi sağlığına kavuştuğu için çok mutlu olduğunu söyledi.

Güvercin göğsü hastalığı

Güvercin göğüs deyimi, göğüs kemiğinin anormal biçimde ileri çıkmış olduğu durumları tanımlamakta kullanılıyor. Erişkinlerden çok çocuklarda görülen bu yapı bozukluğunda kemik ileri doğru uzuyor ve göğüs, kuşa benzeyen bir görünüm kazanıyor. (aa)