Güzel atlara binemeden gittiler...

Güzel atlara binemeden gittiler...
Güzel atlara binemeden gittiler...

Eski Arjantin lideri Peron geri dönüş hazırlıklarını Madrid de yaptı.

Mübarek, Bin Ali, Saddam, Hitler, Pehlevi, Çavuşesku, Peron, Marcos ve diğerleri... Devrik liderlerin son duraklarını derledik

Saddam Hüseyİn
Saraylara beş dakika mesafede bir delik
Saddam Hüseyin, Irak’ın işgalinden bir yıl sonra, Tikrit’teki gösterişli saraylarına 20 kilometre uzaklıkta, Dicle kıyısındaki bir köyde saklanıyordu. Bulunduğunda, bir koyun çiftliğinin çamurdan yapılmış, iki odalı barakasının altındaki bir delikteydi. Deliğin üzerini yalnızca bir strafor plaka kapatıyordu. Yerini belli etmemek için korumalarıyla bile gezmeyen Saddam Hüseyin, Amerikalı askerler tarafından yakalandığında daha fazla direnemedi ve kaderine boyun eğdi. 

Napolyon Bonapart
Gözlerden uzak emeklilik
Waterloo yenilgisinden sonra, İngiltere’ye, en yakın kara parçasına 2 bin kilometre uzaklıktaki Saint Helena adasına gönderilen Napolyon, tüccarlıkla uğraşan Briars ailesinin malikanesinde yalnızlığa terk edildi. Eski diktatör, ailenin 14 yaşındaki kızlarıyla arkadaşlık kurdu ve kaçtığına dair çıkan haberlerin aksine, kendisini anılarını yazmaya ve malikanenin bahçesiyle ilgilenmeye adadı. 1821 yılında hayata gözlerini yuman Napolyon, Champs-Elysees ile ancak öldükten 19 yıl sonra buluşabildi. Napolyon’dan geriye kalanlar, resmi bir törenle Paris’ten Les Invalides’e yerleştirildi. 

NİkolaY ÇAVUŞesKu
Romanyalı firarcılar
1989’da devrilen Komünist Parti’nin lideri Nikolay Çavuşesku ile karısı, kendilerini yakalamaya çalışan ordudan helikopterle kaçıyorlardı. Ülkeyi yıllarca despotlukla yöneten çift, 20 milyonluk nüfustan kendilerine tam 700 bin kişilik bir muhbir ordusu çıkarmayı başarmıştı. Bir yandan da ma lvarlıklarını genişletiyor, zenginliklerine zenginlik katıyorlardı. En sonunda yakalanan Çavuşesku çifti, 1990’da yasaklanmadan önce Romanya’da idam cezasına çarptırılan son kişiler olarak tarihe geçtiler. 

Muhammed Hüsnü
Saİd Mübarek
Yeni bir adres bulana dek Mısır’da protestoların başlamasından yaklaşık üç hafta sonra resmi olarak görevinden alınan Muhammed Hüsnü Said Mübarek, Şarm-el Şeyh’e kaçtı. Sina Yarımadası’nın en gösterişli turizm şehirlerinden Şarm-el Şeyh, Kızıldeniz’in kıyısında güneşli güzel havası, plajları, tropik balıkları ve ara sıra kıyılara kadar gelen köpekbalıklarıyla ünlü . The Daily Beast’ten Philip Shenon’un yazdığına göre Mısır, Mübarek’in burada kalmasına uzun zaman izin vermeyecek. Mübarek kendisine kısa zamanda yeni bir adres bulmak zorunda. 

Zeynel Abİdİn Bİn Alİ
Cidde’de bir saray
23 yıl ülkesi Tunus’u diktatörlükle yöneten Zeynel Abidin Bin Ali, ocakta başlayan gösteriler sonrasında Fransa’ya sığınmak istediyse de kabul edilmedi ve devrik diktatörlerin popüler ülkesi Suudi Arabistan’a kaçtı. Akrabaları Paris Disneyland’de bir otele yerleşirken, yarım ton altınla ülkeden çıkan karısı Leyla Bin Ali, başkent Riyad’dan sonra ikinci büyük şehir Cidde’de bir saraya yerleşti. 

Jean-Claude DuvaLIer
10 odalı villa
‘Baby Doc’ (Bebek Doktor) lakaplı Jean-Claude Duvalier, Haiti’yi 28 yıl baskıcı rejimle yönettikten sonra patlak veren protestolar sonucunda 1986’da Fransa’ya gitti. Fransız hükümeti Cote d’Azur’ yakınlarında St Vallier-de-Thiey’de 10 odalı, tenis kortlu, yüzme havuzlu bir villa tesis etti kendisine. Ferrari Testarossa’sı ile şaşaalı günlerine Fransa’da devam eden diktatör, 25 yıl sonra, 2010’da ülkesine döndü. 

Muhammed Rıza Pehlevİ
Uzun bir gezi
1979 İran Devrimi sonrası Mısır’a giden Şah Pehlevi, burada bir süre tedavi gördü. Ölmeden önce Bahamalar, Meksika ve Panama’da kaldı. Kanser tedavisi için Amerika’ya giden Pehlevi, 1980’de Kahire’de vefat etti. 2001’de intihar eden kızı Leyla içinse İran dışında bir hayat , yaşamaya değmezdi. 

Juan Peron
Rock star’lar Eva ve Juan
Arjantin lideri Juan Peron ve ikinci karısı Eva Peron, kimi Arjantinliler için bir nevi rock star gibiydiler. Alan Parker, çiftin hayatını 1996’da yaptığı filmde anlattı. Madonna Eva Peron’u, Antonio Banderas da Juan Peron’u canlandırıyordu. Hitler ve Mussolini rejimlerini örnek alan Juan Peron, 1955’te askeri darbeyle koltuğundan indirildi. İlk iş olarak Madrid’e yerleşti ve burada dönüş planları yapmaya başladı. 1973’te ülkesine dönerek, başkanlık koltuğuna yeniden oturdu. 

FerdInand Ve Imelda Marcos
O meşhur ayakkabılar
Filipin Devlet Başkanı Ferdinand Marcos ve eşi Imelda Marcos tarih boyunca zimmetine para geçiren en ünlü çift oldu. 1986’da iktidarlarına son verildiğinde ortaya çıkan Imelda Marcos’a ait 2 bin 700 çift ayakkabı dünya basınında büyük ilgi görmüştü. Çift Pasifik adalarında Amerikan askeri üslerinin bulunduğu bölgelerde saklanmak zorunda kaldı. 

İdİ Amİn
Politikadan uzak dur!
1971’den 1979’a kadar Uganda’nın Devlet Başkanlığı’nı yapan İdi Amin’in diktatörlüğünün sebep olduklarını, o kanlı dönemi unutmak zor. Etnik ve politik sebeplerle binlerce insanı öldüren Amin, devrildikten sonra Tunus Devlet Başkanı Bin Ali’yle aynı rotayı izledi ve Suudi Arabistan’a, Cidde’ye yerleşti. Suudi Krallığı politikadan uzak durması için yüklü miktarda para ödedi kendisine. 

Adolf HItler
Yeraltı sığınağı
Alman diktatör Adolf Hitler son günlerini yeraltı sığınağı Führerbunker’da yaşadı. Sovyet Kızıl Ordusu’nun Almanya’ya yaklaşmasıyla birlikte Berlin’deki sığınağa yerleşen Hitler, 1945’teki intiharına kadar son beş ayını sevgilisi Eva Braun ve altı çocuğuyla burada geçirdi. 2004 tarihli, üç saatlik savaş filmi ‘Downfall’ da Führerbunker’de çekilmişti.