Güzelin hasını kadına sorun!

Kadın beyni güzel bir obje ya da resim gördüğünde erkeğin beyninden daha faal oluyor. Uzmanlara göre bu fark, erkeklerin resme bütün olarak bakması, kadınlarınsa küçük detaylara bile dikkat etmesiyle de bağlantılı...

WASHINGTON - ABD’li ve İspanyol araştırmacılar, Kaliforniya Üniversitesi’nde yaptıkları bir deneyle kadınların güzellikleri, erkeklerden daha iyi değerlendirdiği sonucuna ulaştı. Araştırmaya göre, erkekler güzel görüntüleri beyinlerinin sadece bir tarafıyla algılarken, kadınların güzel bir şey gördüklerinde beyinlerinin her iki tarafını da kullanıyor.
Araştırma için kendilerine resim, fotoğraf gibi objeler gösterilen insanların beyin taraması yapıldı. Kadın beyninin, güzel bir obje ya da resim gördüğünde, erkeğin beyninden daha faal olduğu fark edildi. Bilim insanları, farklı tepkinin, kadın ve erkeğin uzamsal bilgiyi işleme yöntemlerinin yanı sıra erkeklerin resme bütün olarak bakması, kadınlarınsa küçük detaylara bile dikkat etmesiyle bağlantılı olabileceğini düşünüyor. 

Atalardan miras
Deneyi Proceedings of the National Academy of Sciences adlı bilim dergisinde açıklayan bilim insanları, resimlere her iki cinsin de 3 bin milisaniyede tepki verdiğini, beynin en çok faaliyete geçen bölümününse ‘parietal lob’ olduğunu belirledi. Erkeklerde faaliyet sadece sağ tarafta saptandı. Parietal lob, insanlarla şempanzelerin ayrımından sonra hızla evrimleştiği için, bu farklılığın atalarımızdan kaldığına inanılıyor. (aa)