Güzellik yanı başınızda!

Güzellik yanı başınızda!
Güzellik yanı başınızda!
Bu mevsimlerde çıkacağınız gezintilerde size alaca ağaçkakandan bahriye pek çok kuş eşlik edebilir. İşte göğe bakmayı sevenler için, İstanbul'un muhtelif semtlerinde, bölgelerinde karşılaşılması muhtemel, kimisi hep buralarda olan kimisi de yeni gelen kuşlar...

RADİKAL- Hürriyet'ten Yücel Sönmez, değişen mevsimle birlikte İstanbul'da karşılaşmamız muhtemel olan kuşların bir rehberini çıkardı. Kimisinin rengiyle kimisinin de sesiyle sizi mest edeceği kuşların görülebilecekleri mevkiilerle listelendiği kılavuzu sizlerle paylaşıyoruz;

Gündem aldı başını gidiyor. Bir yanda bombalar, bir yanda savaş, geleceğimizi elinde tutan takım elbiseliler ve daha bir sürü karmaşa… Sıkıldıysanız iki dakika durun ve etrafınıza bakın. Mevsimle birlikte duygularımızdan kıyafetlerimize, yemeklerimizden çevremizdeki canlılara ve doğaya kadar her şey değişiyor. Doğaya çıkın ve değişimi fark edin. Bunun akıl ve ruh sağlığını korumakta ne kadar etkili bir yöntem olduğunu doğada hatırlayacaksınız. Yapmanız gereken eşin, dostun çocuğun elini tutup boynunuza da dürbününüzü asarak en yakınınızdaki park, bahçe, koru ya da ormana gidip orada bir gün geçirmek. İşte size tam da bugünlerde doğada eşlik etmesi muhtemel kuşlar. Kimi yeni geldi, kimi zaten buradaydı. Görebileceklerinizin listesi uzun. Elde bir kuş kitabı bulundurmakta ya da İstanbul Kuş Gözlem Topluluğu’nun faaliyetlerini kollamakta her zaman fayda var.

Mavi baştankara

Nerelerde görülür: Ormanlık alanlar, korular, sazlık alanlar, şehir içindeki parklar ve bahçelerde görülebilir. İlk soğukla Karadeniz üzerinden göçe ettiklerinden bu günlerde Terkos, Büyükçekmece, Küçükçekmece ve Belgrad Ormanı’nda bolca bulunur.

Nedir ne değildir: Fenerbahçelileri ayrı mutlu edecek renklerdedir ve ötüşüyle mest eder. Yanında yeşillikler içinde bir gün bedava. Ürkütmeyin…

Saka

Nerede görülür: Otsu bitkilerin zengin olduğu ağaçlık alanlar, orman açıklıkları, fundalıklar, makilikler, dikenlik açık alanlar, bahçeler… Yani İstanbul’da biraz binalardan uzak yeşil görebileceğiniz her yerde bu arkadaşla karşılaşmanız olası.

Nedir ne değildir: O bize Arnavut Şevket Abimiz’den armağandır, yanlış olmasın. Kelebek gibi renkli bu kuş aynı zamanda kendi camiasının Zeki Müren’i olduğundan o ötmeye başladığında saygıda kusur olmasın.

Alaca ağaçkakan

Nerede görülür: Terkos’tan Çamlıca’ya kadar yayılış gösterir. Boğaz hattında takılmayı sever. Küçük Çamlıca’da düzenli olarak görülür. Belgrad Ormanı’nda yaygın olarak bulunur.

Nedir ne değildir: Renkleri Beşiktaşlıları sevindirecek kıvamdadır. Peşinden koştururken Boğaz havası aldırır. Ağaç gövdesini gagalayarak dolaşmasını izlemek çizgi filim kafası yaşatır.

Bahri

Nerede görülür: En az 20 çift Terkos, Büyükçekmece, Küçükçekmece ve Ömerli Barajı göllerinde yuvalar. Kışın kuzeyden göç alır, son derece yaygın ve bol sayıda bulunur. Kışın özellikle Kasım-Şubat ayları arasında Küçükçekmece’de 1800, Büyükçekmece’de 900 bahri sayılmıştır.

Nedir ne değildir: Bahri abi değil, kuştur. Tüyleri ve derisinin tekstilde kullanılmasından dolayı türümüz tarafından zulme uğramış, bu yüzde İngiltere’de bitme noktasına gelmiştir. İlişmeyin. Uzaktan su balesini andıran kur dansını izleyin. 

Ala karga

Nerede görülür: Terkos’tan İzmit sınırına kadar orman kuşağına kadar görülür. İstanbul’un içindeki koruları da her zaman varlığıyla renklendirir.

Nedir ne değildir: Kargaların en renklilerindendir, zariftir. Ama ses olarak aileden midir nedir bir Sezen Aksu değil elbet. Örneğin topladığı meşe palamutlarını gömerek toprak altında sakladığından sonra onların bazılarını unutup ağaca sebebiyet verdiğinden o bildiğimiz ormancı gibi bir şey aslında.

Çiğdeci

Nerede görülür: Kartal-Cevizli’de eski Oto Pazarı çevresinde her daim görülür. Arada bir Kozyatağı civarında da endam etmişliği var. 

Nedir ne değildir: Kafesten kaçıp İstanbul’da tutunabilen ve hatta ürüyerek çoğalmaya devam eden Orta Asya kökenli bir arkadaşımız. Cana yakınlar. Yüz bulsalar baştaki şapkaya yuva yapacak kadar samimi olabiliyorlar. Yalnız biraz gürültücüler. Mesafeyi korumak faydalı olabilir.

Florya

Nerede görülür: Terkos, Büyükçekmece, Küçükçekmece, Adalar ve Boğaziçi’nde sıklıkla görülür.

Nedir ne değildir: Galatasaray’ın antrenman sahası değildir. Zariftir, ötücüdür. Hem de öyle böyle değil. Sesiyle kulakların, görünümüyle gönüllerin pasını siler. İstanbul’un Kuşçuları belgeselinde floryacı Tuncay abimiz göz ağrısıdır.