Gwyneth Paltrow'dan yoksulları anlama girişimi

Gwyneth Paltrow'dan yoksulları anlama girişimi
Gwyneth Paltrow'dan yoksulları anlama girişimi
Bir süredir Holywood yıldızlığından yaşam tarzı guruluğuna geçiş yapmış olan Gwyneth Paltrow bir haftalığına 29 dolarla yaşayacak. Amacı New York'taki gıda yardımının azlığına dikkat çekmek olsa da yıldız oyuncu eleştirilerin hedef oldu.

RADİKAL - Her şey şef Mario Batali’nin bir video aracılığıyla yaptığı meydan okumayla başladı. Yıldız şef Batali yaptığı çağrıda müzisyenler Sting ve Deborah Harry ile oyuncu- yaşam gurusu Gwyneth Paltrow’a meydan okuyarak, #FoodBankNYCChallenge’a katılmaya davet etti. Amaç, New York’taki haftalık 29 dolar tutarındaki gıda pulunun ne kadar yetersiz olduğunu göstermek amacıyla, bu üç ünlü ismin bir hafta boyunca 29 dolarla karınlarını doyurmalarıydı. Paltrow çağrıya olumlu yanıt verdi ve 29 dolar harcayarak yaptığı market alışverişini Twitter ’da paylaştı.

Karede bir düzine yumurta, bir kuru soğan, bir marul, bir lahana, bir paket bezelye, bir domates, bir sap yeşil soğan, bir avakado, bir demet maydanoz, bir tatlı patates, bir paket esmer pirinç, bir baş sarımsak, bir mısır, yedi lime limon, bir paket tortilla, bir paket fasulye görülüyor. Paltrow fotoğrafın altına “29 dolara - Gıda pulu (SNAP) alan ailelerin bir haftalık ödeneği- marketten alabilecekleriniz bunlar” yazdı.
Lakin yıldız ismin ‘kendisini başkalarının yerine koyma’ girişimi Twitter’da eleştirilerle karşılandı. Takipçileri kendisini, dar gelirli insanlarla ilgili olarak mantıklı ve gerçekçi olmamakla, yoksulları küçümsemekle suçladı. Gelen yanıtlar arasında “Belki de fakir gibi yaşamaya kalkmaktansa 280 milyon dolarlık servetinin yüzde 1’ini bağışlamayı düşünebilir” gibi tepkiler var.


  http://www.radikal.com.tr/133641313364132

  YORUMLAR
  (2 Yorum Yapıldı)
  Tüm Yorumları Gör

  Ekmek neden mi yok? - user940944

  Amerika'yı bilmeyen biri ekmek yok diye eleştirmiş. Amerika'da ekmek (kahvaltıda kızartılan tost ekmekleri dışında) eksantrik bir yiyecek, hiç ucuz da değil. Süpermarketlerde somunu $5'dan falan satılıyor, kimsenin de pek yediği yok zaten. Ucuza karbonhidrat almak için pirince ya da makarnaya yöneliyorsun.

  ekmek arası simit - jumpercoco

  Çok komik fakirlik alışverişi olarak çizilmiş ama 1 tane ekmek yok.1 hafta ekmek yemeden beslenecek ama yoksulluk sınırı. Bizde insanlar ekmek arasına simit koyup yerler.