Haberiniz olsun...

I. İstanbul Gençlik ve Sinema Şenliği kapsamında, 1-7 Nisan tarihlerinde Cannes Junior- Uluslararası Gençlik Filmleri...

Cannes'a giden yol buradan geçiyor
I. İstanbul Gençlik ve Sinema Şenliği kapsamında, 1-7 Nisan tarihlerinde Cannes Junior- Uluslararası Gençlik Filmleri Yarışması da yer alacak. Beş kıtadan uzun metrajlı dokuz filmin katıldığı yarışmanın jürisi, İstanbul liselerinden seçilen on iki gençten oluşuyor. Bu gençlerin üçü, mayıs ayında Uluslararası Cannes Film Festivali Cannes Junior bölümü Gençlik Jürisi'ne Türkiye'yi temsilen katılacak.
İsimleri, İstanbul'daki yarışmanın son günü açıklanacak olan gençlerle birlikte, oyuncu Pelin Batu da jüri sorumlusu olarak Fransa'ya gidecek.
Yarışmaya katılacak filmler Amy (Avustralya), Bir Avuç Çayır (Almanya), Cennetin Rengi (İran), Dantelli Siestalar (Tunus-Belçika- Fransa), Eve Uçuş (Kanada-ABD), Gourine ve Tilki Kuyruğu (Norveç), Hollywood Kaçakları (Türkiye), Kairat (Kazakistan) ve Oyun (Gabon). Tüm gösterimlerin ücretsiz olduğu yarışmanın açılışı, 1 Nisan Pazartesi günü İstanbul Fransız Kültür Merkezi'nde. Açılışta gösterilecek La Fontaine Masalları'nda, farklı ülkelerden on yönetmenin özgün La Fontaine yorumları yer alıyor. Sonraki günlerde gösterimler, AKM ve İstanbul Bilgi Üniversitesi Kuştepe Kampusu'nda devam edecek. Kapanış ise Gençlik Jürisi'nin seçtiği en iyi filmle, 7 Nisan'da İş Sanat'ta yapılacak.
Gençlik ve Sinema Şenliği boyunca, 7-14 Nisan günlerinde yarışma dışı filmlere de yer verilecek. İstanbul Bilgi Üniversitesi ve Tarık Zafer Tunaya Kültür Merkezi'ndeki gösterim programında Reha Erdem'in A Ay, Ömer Kavur'un Yusuf ile Kenan, Barış Pirhasan'ın O da Beni Seviyor, Memduh Ün'ün Zıkkımın Kökü, Roberto Benigni'nin Hayat Güzeldir, Stephen Daldry'nin Billy Elliot, Ademir Kenovic'in Kusursuz Çember, Samira Makhmalbaf'ın Kara Tahta ve Amir Naderi'nin Su, Rüzgâr, Toprak adlı filmleri var.