Habervaktim günaha girdi: Korsan kullanımına teşvik!

Habervaktim günaha girdi: Korsan kullanımına teşvik!
Habervaktim günaha girdi: Korsan kullanımına teşvik!
Önceki gün Yeni Akit'in haber sitesi Habervaktim.com'da yayınlanan ve orijinal bilgisayar oyunlarının yasadışı olarak nasıl kullanılabileceğini en ince detaylarıyla anlatan bir makale tartışma yarattı.

Radikal.com.tr - "Crack nedir? Nasıl yapılır?" başlığında paylaşılan haber , orijinal programların ücretsiz olarak kullanılabilmesine olanak tanıyan "crack" işleminin nasıl yapılabileceğini tanımlarken, "korsan" diye tabir edilen illegal program kullanımlarına davetiye çıkarıyordu.

KORSAN ÜRÜN KULLANIMINA TEŞVİK

Yayınlamasının hemen ardından gerek sosyal medya gerekse sözlüklerde büyük yankı uyandıran haber, illegal ürün kullanımı konusunda hassasiyet taşıyan birçok kişi tarafından da yoğun bir tepki ile karşılaştı. Olayın kısa sürede yayılmasının ardından haberin içeriğini revize eden site, içeride yalnızca: "Piyasaya çıkan oyunların orijinal cd'leri hariç bir yerde oynanılmaması adına yapılan bu uygulamanın başarılı bir sonuç doğurmadığı ileri sürülüyor." yazısını bıraktı.

Alo Fetva: Korsan kitap, film kullanmak haram


Geçtiğimiz günlerde Radikal'de yayınlanan bir haberde de korsan ürün kullanımı konusunda diyanet yetkililerinin gerçekleştirdiği ifadelere yer veriliyordu. Buna göre, Alo Fetva Hattı 190'ın 'korsan kitap, film, program haram mıdır?' sorusuna cevabı gayet açıktı. İşte Alo Fetva Hattı'nın illegal ürün kullanımı konusunda açıklaması:

'KUL HAKKINA GİRMİŞ OLURSUNUZ'

"Korsan ürün kullanırsanız, onun hakkını gasp etmiş olursunuz. Kul hakkına girmiş olursunuz. Artık hakkın durumuna göre, yoğunluğuna göre de bunun bir karşılığı olur. Benzer durum bilgisayar programları ile ilgili düşünülecek olur ise; Gerçekten bir zaruri bir durum mudur? Zorunluluk mudur? Yahutta bir takım mesuliyetler vardır, onların gerekleri yerine getirilmediğinden dolayı mecbur kalınmış bir durum mudur? Bu yönüne ayrıca bakmak lazım. Bizim paramızın olmayışı, falanca kişinin elindeki malı almamız için bizi haklı kılmıyor." Kul hakkına girmiş oluyor netice itibariyle. Helal diyemiyoruz, haram diyebiliriz. Film izlemeye gelince, programlar için sarf ettiğim gibi tröst anlayışı gibi, sahipleri karşılığında para istiyorlar ve bir yandan da dünya üzerinde sağlamış oldukları tekel nedeniyle yeni şeylerin ortaya çıkmasına mani oluyorlar. Bir yönüyle dünyayı sömürüyorlar. Ama film izlemeye kimse mecbur değildir. Zaruri bir ihtiyaç değildir. Şüphelidir, internetten film indirmekten de uzak durmak lazım."

BARDAKOĞLU'NUN DA AÇIKLAMASI BULUNUYOR!

Konu hakkında önceden bir açıklama yapmış olan Diyanet İşleri Başkanı Ali Bardakoğlu ise bir başkası tarafından üretilmiş herhangi bir ürünün rızası olmadan alınamayacağını, bunun kul hakkına girmek olduğunu söylemişti. Bardakoğlu ayrıca: “Telif haklarını korumamız lazım. Başkasının yazdığını onun izni, onayı olmadan indirerek onu kendinize mal etmek doğru değil. Bir insanın emeğinin rızası dışında elinden alınması doğru değil." diyerek konuya dini açıdan da açıklık getirmişti.