Habsburg hanedanını 'mavi kan' tutkusu tüketmiş

Habsburg hanedanını 'mavi kan' tutkusu tüketmiş
Habsburg hanedanını 'mavi kan' tutkusu tüketmiş

2. Charles'ın annesi Marria Anna (sağda) amcası Kral 4. Philip'le evlenmişti.

Akraba evliliğinin genetik mirası tarihi değiştirdi


MADRID - İspanya’daki Habsburg hanedanının çöküşüne, yakın akraba evliliklerinin yol açtığı bildirildi.
Bilim adamlarının genetik araştırmasında, "mavi kan"larını korumak isteyen Avrupa’nın en büyük hanedanlarından biri olan Habsburgların bu takıntısının, sonunda hanedanın aile içi evlilik yüzünden sonunu getirdiği belirtildi. Bilim adamları, İspanya Habsburglarının sonuncusunun soy ağacı üzerinde yaptıkları incelemede, devamlı yakın akrabalar arasında yapılan evlilikler sonucu, 1700’de 39 yaşında ölen son Kral 2. Charles’ın (yanda), kız ve erkek kardeş veya baba ile kızı arasındaki ilişkiden doğan çocukların özelliğini gösterdiğini belirtti.
Araştırmada, 200 yıl boyunca yapılan 11 evlilikten 9’unun birinci  dereceden kuzenler veya amcalarla yeğenler arasında yapıldığı, bunun da dominant olmayan genetik hastalıkların yaygın görüldüğü zayıf bir gen havuzunun oluşmasına yol açtığı kaydedildi.
Public Library of Science One dergisinde yayımlanan araştırmaya göre, 2. Charles, muhtemelen atalarının aile içi evlenme eğilimleri yüzünden nadir görülen iki genetik hastalığa sahipti ve yerine bir veliaht bırakamadan öldü. Böylece iktidar Fransız Bourbonlara geçti.
Söz konusu dönemde hanedanda doğan bebeklerin yarısı, sadece birinci yaş günlerini görecek kadar yaşadı. Fiziksel anormallikleri yüzünden "efsunlu" lakabı takılan kralın dilinin  konuşma güçlüğü çekecek kadar büyük olduğu, 4 yaşına kadar konuşamadığı, 8 yaşına kadar da yürüyemediği belirtiliyor. Kafası da çok büyük olan Charles’ın kısa ve zayıf olduğu kaydediliyor. Araştırmanın başkanı Santiago de Compostela üniversitesinden Gonzalo Alvarez, "30 yaşındayken yaşlı bir adam görünümündeydi. Hayatının son yıllarında zorlukla ayakta duruyordu ve halüsinasyonlar görüyordu" dedi.
İspanya’yı 1516’dan 1700’e kadar yöneten ailenin diğer kolları Avusturya, Macaristan, Belçika, Hollanda ve Almanya’yı yönetmişti. (aa)