Hadise dördüncü oldu

Hadise dördüncü oldu
Hadise dördüncü oldu

Hadise sahneye çıktığında çoşkuyla alkışlandı. Ancak kazanan Norveç?ten Alexander Rybak oldu. FOTOĞRAFLAR: REUTERS

Eurovisionda Hadise 'Düm Tek Tek'le dördüncü oldu. Yine komşu ülkelerin birbirine torpilinin gündeme geldiği yarışmanın birincisi: Norveç 'ten Rybak

MOSKOVA - 54. Eurovision şarkı yarışmasının finalinde Türkiye’yi ‘Düm Tek Tek’ adlı parçasıyla temsil eden Hadise dördüncü oldu. Birinciliği Norveç kazandı.
Moskova’da dün akşam Eurovision tarihinin en kalabalık finali vardı. Olimpinski spor salonunu yaklaşık 22 bin seyirci doldurmuştu. Yaklaşık 400 Türk, Türkiye bayraklarını sallıyordu. 54. Eurovision Şarkı Yarışması’nda final heyecanı Litvanya’dan Sasha Son’un sahne almasıyla başladı. Tam 20 yıldır olduğu gibi ekran başına kilitlenmiş Türkiye yarışmayı TRT kadrolu spikeri 66 yaşındaki Bülent Özveren’den dinledi. Özveren’in yarışmanın geneliyle ilgili yorumu  şöyleydi: “Geçmiş yıllara göre şarkıların kaliteleri yüksek, duygusal şarkıların ağırlık kazanması dikkat çekiyor.” Hadise toplam 25 ülkenin katıldığı yarışmada 18. sırada sahneye çok tartışılan kırmızı kıyafetiyle çıktı çoşkuyla alkışlandı.
Eurovision şarkı yarışmasının halk oylaması kısmı, Uluslararası Uzay Üssünden kozmonotun verdiği işaretle başladı ve 15 dakika sürdü.  Yarışmanın sonuçları yüzde 50 jüri, yüzde 50 de halkoylamasıyla belirlendi. 42 ülkeden izleyiciler telefon veya SMS’le oylarını kullandı. Bu yıl Eurovision’da 1’den 7’ye kadar puanlar toplu gösterildi. 8’den 12’ye kadar olan yüksek puanlar ülkelerin sunucuları tarafından ilan edildi.
Sanatçıların ülke bayraklarıyla masalar etrafında toplandığı adı hep ‘Yeşil oda’ olan ama yeşil ile ilgisi olmayan bölümde heyecan yaşanırken gündemde yine Eurovision’a ‘komşu torpili’nin gölgesinin düşmesi vardı.
Bülent Özveren, Kuzey ülkelerinin birbirlerine 12 puanları dağıtmasına tepki gösterirken Balkanlar’dan gelen Türkiye’yi de kapsayan ‘dayanışmayı’ hoşgördü: “Kuzey kendi kendine oyları dağıtırken hiç değilse Balkanlar’da da böyle güzel bir dağılım oldu.”
Ancak Eurovision’un birincisi bu yıl çok kısa süre içerisinde belli oldu: 387 puan ile Norveç’ten Alexander Rybak. Son puanını açıklayan ülke kazanan Norveç’ti. Türkiye’ye 7 puan veren Norveç Türkiye’nin İngiltere’nin önüne geçerek dördüncü olmasını sağladı. Ayrıca açıkladıkları oy ile bir puan farkla Azerbaycan’ı ikinciliğe taşıyan Norveç, sonra 12 puanı İzlanda’dan Yohanna’ya vererek ikinciyi tekrar değiştirdi: 218 punla İzlanda. Azerbaycan’dan Aysel ve Arash 207 puanla üçüncü oldu. 177 puan alan Türkiye’ye 12 puan veren ülkeler ise şöyleydi: Hadise’nin doğduğu Belçika, Fransa, İsviçre, İngiltere, Makedonya. Sonuçlar açıklandığında yıllardır olduğu gibi Özeveren’in sitemi vardı: “Oy sistemine formül bulmalı. Sırıtarak bir de bunu ilan ediyorlar. Azerbaycan ile bizim aramızda da böyle oldu gibi ama...”
Yarışma öncesinde protesto gösterisi yapan eşcinsellere polisin sert müdahale etmesi ve 20 göstericinin tutuklanması tepki çekti. (Radikal)