HAFTA SONU REHBERİ

Yeşilyurt'taki Polat Renaissance Hotel'in içinde yer alan Polat Champions'ta iki haftadır perşembe geceleri caz müziği...

Eğlence geceleri
Yeşilyurt'taki Polat Renaissance Hotel'in içinde yer alan Polat Champions'ta iki haftadır perşembe geceleri caz müziği dinleniyor. 17 Ocak'ta start alan geceler saat 22.00'de başlıyor. İlk ikisini kaçırdıysanız 7 Şubat'ta İstanbul Jazz Collective, 21 Şubat'ta Selen Gülün Group, 7 Mart'ta Mingus Trippin ve 21 Mart'ta Swing Connection için şimdiden yer ayırtabilirsiniz.
Tel: (212) 662 24 31Yılanbalığı motifler
"Resmim bir yılanbalığı gibi elden kaçıyor, sürekli değişiyor. Resimde aradığım mesele, ifade, renk ve alanda çok küçük şeyler var. Ne kadar nesnel olursanız olun, sanatçının farklılığını yaratan o gizemli noktadır. Ben bunları çözmeye çalışıyorum" diyor Mehmet Güleryüz. Amerikalı sanat tarihçisi Nan Freeman'ın deyişiyle uyanık, kendini bilen, sanatsal biçimlere aşina ve toplum sorunlarıyla ilgili bir izleyici kitlesi olan ressam Mehmet Güleryüz'ün 2001 üretimi resimlerden oluşan sergisi 18 Şubat'a kadar Evin Sanat Galerisi'nde...
Tel: (212) 265 81 58


Her eve Balcıoğlu koleksiyonu
Resimden kitaba, fonksiyonel sanattan antikaya online alışveriş yapabileceğiniz sanatsal alışveriş merkezi Lebriz.com, hediyelik eşya sıkıntısı çekenler için ilaç niteliğinde bir adres. Özellikle Semih Balcıoğlu tarafından özel olarak üretilen karikatürlü kül tablası, kupa, fincan ve tabak gibi şık seçimler her eve lazım. Üstelik fiyatlar böyle özel bir koleksiyon düşünüldüğünde hayli makul. http://www.lebriz.com adresine uğrayın.


Tütsüleri hazırlayın
Paris'in dünyaca tanınmış kulüplerinden Buddha Bar'ın resident DJ'i Hint asıllı Ravin, bu gece Rock House'da çalıyor. Buddha Bar'ı tüm dünyada tanıtan prodüktör/DJ ve girişimci Claude Challe'dan devraldığı kadrolu DJ'lik görevini başarıyla sürdüren Ravin, Mauritius'da doğup büyüyen ama Paris'te ünlenen bir DJ. Doğulu müzikleri, Batılı dinleyicilere sunan avin, İstanbul'da da büyük ilgi görecek. 22.30 itibarıyla tütsülerinizi yakıp hafif hafif sallanmaya başlayın. Oryantal chill out'un keyfini çıkarabilirsiniz.
Tel: (212) 259 19 42


Çingeneler kadınlara çalar
Lizst ve Beethoven'ın 'Çingene kemancıların kralı' ilan ettiği ünlü bir kemancı ailesinden gelen Macar müzisyen Roby Lakatos, bu gece saat 19.30'da İş Sanat İstanbul Salonu'nda topluluğu ile birlikte bir konser verecek. Keman stili Stephane Grapelli ile karşılaştırılan, Vadim Repin ve Yehudi Menuhin gibi iki dehanın hayranlığını kazanan Roby Lakatos, Çingene müziği ve caz öğelerinin birbirine karıştığı özgün tarzıyla tanınıyor. İlk müzik öğrenimini babasından alan Lakatos'un o döneme dair anıları da çok ilginç: "5 yaşındaydım.
Babamdan öğrendiğim, kadınların ruhuna hitap eden bir parçaydı. Aslında Çingeneler kadınlar için çalar."
Tel: (212) 316 15 76