HAFTA SONU REHBERİ

Divan Lokantası'nda 10 - 20 Nisan tarihlerinde, bu yıl yedincisi gerçekleşecek olan Ege Yemekleri Şöleni başlıyor.

Ege'den lezzet şöleni
Divan Lokantası'nda 10 - 20 Nisan tarihlerinde, bu yıl yedincisi gerçekleşecek olan Ege Yemekleri Şöleni başlıyor. İşte tadabilecekleriniz: Papatya, turpotu, hardalotu ve hindibanın hafifçe haşlanıp kendi suyunda soğutulması ile hazırlanan yabani taze ot salatası... Akdeniz'in bataklık ve kumlu kıyılarında yetişen deniz börülcesi ile yapılan salata... Zeytinyağında kavrulan kıyma ve çamfıstığının
yufkalara sarılarak pişirildiği, yoğurt ve biberli tereyağı sos ile sunulan paşa böreği... Domates, soğan ve taze kekikle tatlandırılıp ağır ateşte pişirilen ahtapot güveci... Kuzu etli enginar... Deniz mahsulleri pabucaki... Kıymalı Girit kabağı... Gerdan tatlısı... İzmir lokması...
Tel: (0212) 231 41 00
Cem Mumcu bugün Oda'da
Veezy.com'un düzenlediği Kültür Sanat Günleri, ilk konuğu Cem Mumcu ile Dulcinea-Oda'da başlıyor. Bugün 16.00-18.00 saatlerinde gerçekleştirilecek söyleşide Cem Mumcu, okurlarıyla Binbir İnsan Masalları dizisinden çıkardığı son kitabı Muallâkta, Araf'ta ve Düşlerde özelinde sohbet edecek. Aynı zamanda psikiyatr ve Okuyan Us Yayınları'nın sahibi olan Mumcu, adı geçen diziden çıkardığı ilk kitabı Üçüncü Sayfa Güzeli ile dikkat çekmişti.
Tel: (0212) 245 10 39
Operaya yeni sesler aranıyor
Son üç yıldır olduğu gibi bu yıl da opera dalında verilecek olan geleneksel Siemens Sanat Ödülü için başvurular başladı. Soprano, mezzosoprano, tenor, bariton ve bas kategorilerinde gerçekleştirilecek olan ve biri klasik olmak üzere toplam altı aryanın seslendirileceği üç aşamalı yarışma sonrasında birinci yurtdışında eğitim, ikinci 2 bin dolar, üçüncü ise bin dolar ödül kazanacak. Ayrıntılı bilgiye http://www.siemens.com adresinden Türkiye sayfalarını seçerek de ulaşabilirsiniz.
Tel: (0216) 459 32 86
Eskilerden melodiler
Napoliten, rock'n roll ve Latin müziklerinin unutulmayan melodilerinin yanı sıra 50'li ve 60'lı yılların şarkılarını özgün dans ve şovlarla birleştirerek çalan Grup Aloha, her cumartesi Pizza Pina'da program yapıyor. Her biri yıllardır bu işle uğraşan Özgür Arıca (gitar), İsmail Atalı (solist), Özgür Kayı (solist), Meltem Kaymak (solist), Nurbanu Aytekin (keman), Umut Akyol (keman), Münif Temizkan (klavye) ve Cem İleri'den (bas) oluşan Grup Aloha, daha önce de birçok özel organizasyonda yer almıştı.
Tel: (0212) 236 55 49
Masal yemekleri...
Ceylan Inter-Continental İstanbul'un roof katında bulunan Boğaz manzaralı Safran Restaurant'da 15 Nisan'a kadar 1001 Gece Masalları'nın gizemli ülkesi Fas'ın geleneksel yemekleri sunuluyor. Fas mutfağının, çeşitli baharat karışımları ile hazırlanan otantik yemekleri tavuk tajine, Fas usülü sığır ve sebzeli cous cous, Marakeş soslu bastilla gibi lezzetlerini denemek için iyi bir fırsat.
Tel: (0212) 231 21 21
Gerçek kent rehberi
İstanbul'un aylık yaşam rehberi TimeOut
İstanbul'un yıllık yeme-içme rehberlerinin ilki piyasada. Kafe/restoran/bar/gece kulübü seçeneklerinin önde gelenlerinin açıklamalı olarak ele alındığı rehberde lokantalara ait detaylı bilgilerin yanı sıra 727 mekanın konumunun belirtildiği detaylı bir harita bölümü de mevcut. Adres, telefon, açılış-kapanış saatleri gibi bilgilerin verildiği kitapçık özellikle 'son dakikacı'ların çok işine yarayacak.