HAFTA SONU REHBERİ

Sadece Moda değil, neredeyse Kadıköy ve yakın çevresinde bile bahçeli, aydınlık ve geniş salonlara aynı anda sahip çok fazla mekan olduğunu söylemek zor.

Moda'nın yenisi; Sakız
Sadece Moda değil, neredeyse Kadıköy ve yakın çevresinde bile bahçeli, aydınlık ve geniş salonlara aynı anda sahip çok fazla mekan olduğunu söylemek zor. Sakız, Akdeniz ve İtalyan mutfağı ağırlıklı mönüsü ve sadelikle dizayn edilmiş ferah bir restoran ve bar olarak bu boşluğu doldurmaya aday görünüyor. Yani adını bahçesindeki geniş gölgeli sakız ağaçlarından alan Moda'daki bu çiçeği burnunda mekanda, ağız tadıyla keyifli saatler geçirilebilir. Sakız'da servis sabah 10.00'da başlayıp gece 02.00'ye kadar sürüyor. Kahvaltıdan öğle yemeğine, mesai sonralarının bir - iki tek atmayla sınırlı kaçamaklarından kalabalık grupların cuma, cumartesi ve pazar akşamları canlı müzik eşliğinde eğlencelerine kadar pek çok program mümkün. Hafta sonları bahçede brunch var. Bu arada uzun kahvaltılardan sıkılan küçük konuklara da içeride çizgi film matineleri sunuluyor. Sakız'da Akdeniz mutfağının hakim olduğunu söylemiştik, ama bu arada taze balıklarını ve özellikle Sakız Kebabı'nı unutmamak gerekiyor. Peki fiyatlar? Sezar salata 3 milyon 900 bin, penne arabiatta 4 milyon 500 bin, ravioli 4 milyon 750 bin, piliç şnitzel 5 milyon 250 bin, duble rakı 3 milyon 250 bin, Yakut 75 cl 15 milyon 500 bin.
Tel: (0216) 418 67 12Rock'n roll dönemi
Alchera'da her ayın son salı gecesi yapılacak olan dönem geceleri başladı. İlk gece 30 Nisan Salı tarihinde 1950'lerle 1960'ların müziğine yani rock'n roll dönemine ayrılıyor. kloş eteklerden Hint işi bol gömleklere, kurdelalı atkuyruklarından dağınık bitli saçlara, Elvis Presley'den The Doors'a bu yüzyılın belki de en renkli günlerini Alchera'da yeniden yaşama fırsatımız olacak. Döneme uygun giyinmek, döneme uygun davranmak, dans etmek, şarkı söylemek tamamen serbest ve bütün bunlar ücretsiz. Hazırlıklı olun; mayıs ayında 70'ler, haziranda 80'ler, temmuzda 90'lar ve ağustosta ise millennium geceleri yaşanacak.
Tel: (0216) 414 62 20


Dulcinea - Oda'da bahar şenliği
Dulcinea Bahar Şenliği 1 - 25 Mayıs tarihlerinde Oda'da gerçekleşecek. 8 - 16 Mayıs'taki İstanbul Uluslararası Kukla Festivali süresince kuklalar, gölge oyunları, renkler, müzik cümbüşü yaşanacak. Çarşamba ve perşembe günleri tiyatro, kukla ve gölge oyunları; cuma günleri caz, etnik ağırlıklı canlı müzik konserleri, cumartesileri DJ performansları ile dopdolu geçecek. Gösteriler arasında Tem Yapım'ın Lahana Sarma, Cengiz Özek'in Çöp Canavarı, Bulgaristan'dan Danny & Dessi'nin Ölü Prenses ve Yedi Cesur Adam, Mustafa Mutlu'nun Aşıklar, Cengiz Özek'in Büyülü Ağaç ve Feyza Zeybek'in Ana Tanrıça Tolia adlı oyunları yer alacak. Rebel Moves, Uçan Halı, Cube ve Rembetiko şenlik süresince Oda'da cuma günleri canlı konserleri arasında...
Tel: (0212) 245 10 39


Matematikçi Turing'in öyküsü
Tiyatro Stüdyosu, İş Sanat Kültür Merkezi'nde 20. yüzyılın büyük dehalarından İngiliz matematikçi ve bilim adamı Alan Turing'in yaşamöyküsü üzerine kurulu olan Sonsuz Döngü adlı oyunu sahnelemeye başladı. Hugh Whitemore'un yazıp Ahmet Levendoğlu'nun Türkçeye kazandırdığı oyun, bugüne dek pek çok ülkede sahnelendi ve ilgiyle karşılandı. Bilgisayarın fikir babası, yapay zeka kavramının yaratıcısı, II. Dünya Savaşı sırasında Alman ordusunun enigma haberleşme şifresini kıran İngiliz ekibinin beyni olan Alan Turing, bir bakışa göre İngiltere'yi savaştan yenilgiyle çıkaran ve dünyanın kaderini değiştiren bir isim. Oyun mayıs ayı sonuna dek pazartesi günleri saat 19.30'da İş Sanat'ta.
Tel: (0212) 316 10 83


Justus Frantz yönetiyor
Borusan İstanbul Filarmoni Orkestrası nisan ayı konserinde Philharmonia of the Nations ile birleşerek önemli bir sanat olayına imza atıyor. Piyanist ve orkestra şefi Justus Frantz'ın yönetimindeki bu dev kadro, 29 Nisan Pazartesi günü Lütfi Kırdar Konser Salonu'nda saat 20.00'de ve 2 Mayıs Perşembe günü Efes Antik Tiyatrosu'nda saat 21.30'da konser verecek. Frantz konsere aynı zamanda solist olarak da katılıyor.


'İşte böyle başladı...'
Almanya'nın 1961-1973 yıllarındaki yabancı işgücü talebi süresince Türkiye'den Almanya'ya yaklaşık 860 bin işçi gitti. Sınavdan geçirildikten sonra trenle Sirkeci'den Münih'e gönderilen işçilerin tempolu iş hayatını, dar yurt odalarını ve 'yabancı vatan'da sürdürdükleri hayatları ortaya koyan fotoğraflar şimdi Bilgi Atölye 111'de 1-6 Mayıs tarihlerinde sergileniyor.
İstanbul Bilgi Üniversitesi, Heinrich Böll Vakfı ve Goethe Enstitüsü işbirliği ile gerçekleştirlecek olan sergi 40'ıncı yılını dolduran göçü, Türkler'in ve Almanların bakış açısından ifade eden fotoğraflardan oluşuyor. Göç ve Çokkültürlülük etkinliklerinin bir parçası olan serginin yanı sıra 2-3 Mayıs'ta bir sempozyum ve 4-8 Mayıs'ta film gösterimleri yapılacak.
Tel: (0212 292 3303)