HAFTA SONU REHBERİ

Yaz geldi, yayılıp oturalım diye hizmet veren mekânların bahçeleri de tek tek açılıyor. Kalamış Marina Brasserie gibi.

Kalamış'ta rahatlık var
Yaz geldi, yayılıp oturalım diye hizmet veren mekânların bahçeleri de tek tek açılıyor. Kalamış Marina Brasserie gibi. Gürültü ancak sizin yaratabileceğiniz kadar uzakta, manzara kıyak, rüzgâr da ılık bir esinti şeklinde sohbetlere eşlik ediyor. Yemeklere gelince, 'bilmemneli bilmemne' diye saymayalım şimdi. Divan mutfağının her zamanki kalitesi konuşuyor. Her gün 08.00-01.30 saatlerinde açık olan Kalamış Marina Brasserie'nin sunduğu bir numaralı avantaj, her yerin gözü okşaması.
Tel: (0216) 414 57 03Dünya Kupası bereketi
Şu sıralar herkesin dilinde Dünya Kupası var. Aylık ev elektroniği ve kişisel ürünler dergisi ElectroHome da mayıs sayısını bu konuya ayırmış. Dergide ev sinemasına uygun projeksiyon sistemleri, alternatif TV'ler, bilgisayar oyunları ve Dünya Kupası'nı internetten takip etmenizi sağlayacak adreslerin tanıtım ve incelemeleri bulunuyor. Ayrıca her sayıda yer alan yeni ev elektroniği ürünleri, cep telefonu, kişisel ürünler, ses ve görüntü sistemleri, bilgisayar audio CD tanıtım ve incelemelerini de bulabilirsiniz.


Ahmet Ümit'le Kukla üzerine...
Veezy.com Kültür Sanat Günleri'nin ikinci konuğu Ahmet Ümit. Susurluk olaylarından esinlenerek yazdığı son kitabı Kukla ile adından söz ettiren Ümit, 25 Mayıs Cumartesi günü, 16.00-18.00 saatlerinde okurlarıyla Dulcinea Oda'da buluşacak. Söyleşi sırasında 10 okura Kukla kitabının hediye edileceği söyleşinin ayrıntılarını www.veezy.com'un Kültür Sanat sitesinden öğrenebilirsiniz.


Urban Bug, Parkorman'da
Artık yaz geldi diyebiliriz zira Parkorman sezonu 31 Mayıs Cuma gecesi açıyor. Urban Bug'ın organize ettiği gecede Armin Van Buuren, John 00 Fleming, Marc Vedo, Saeed&Palash, ayrıca Tarkan&Tan ve Hassan&7-Erhan, DJ kabinine geçecek. İki sahnede gerçekleşecek parti 22.00'den sabaha kadar sürüyor. Katılan ve bilet alan herkes ertesi gün Parkorman'ın havuzuna ücretsiz girebilecek. Saat 12.00 itibarıyla da jazzy, funky müziklerle (sakin sakin tabii) Tarkan&Tan havuzda serinleyenleri rahatlatacak. Saturday Chill durumu yani... Bu arada kim bunlar diye merak eden varsa Armin Van Buuren, Hollanda'nın şu sıralar en popüler DJ'lerinden. Wamdue Project/ King of My Castle ve Madison Avenue/Don't Call Me'nin remix'lerini yapan şahıs. John 00 Fleming ise Ministry of Sound, Golden, Passion, Twisted, Progress, Insideout ve Naughty But Nice gibi club'lara hâkim bir DJ kardeşimiz. Saeed&Palash hakkında da bilgi verelim. Kendileri yıl boyu dünyanın en baba mekânlarını ziyaret edip insanları coşturuyor. Mesela Space, Cream, Pacha, Bedrock (London), Twilo ve Vinyl (NY)... Cuma cumartesi 'yazlık' bir program arayanlar için Urban Bug'ın dev hizmeti.
Bilgi için: (0212) 292 36 56


Altın marketi
Taksim yeni bir kuyumcuya kavuştu. Ama bu kuyumcu öyle bildiğiniz kuyumculardan değil. Goldaş, Taksim'in ilk iki katlı kuyumcusu. Bu 'altın mücevher ve hediye marketi'nde her ürünün üzerindeki etikette ağırlık, ayar ve fiyat yazıyor. İçeri girip mağazayı gönlünüzce gezebiliyorsunuz. Ayrıca Goldaş Mağazaları'nda tüm ürünlerde kimlik kartı ve sertifika ayar belgesi bulunuyor. Bu yöntemle, tüketici aldığı ürünün kimliğine sahip olurken, Goldaş da bu ürünün garantisi altında olduğunu belgeliyor.


Önemli figürler
Kısıtlı zamanınız var ve sanatsal aktivitelerden mahrum kaldım diye yakınıyorsunuz. Karma sergilerden birine giderek, bir seferde dört ressamın eserlerini görme imkanına sahip olabilirsiniz. Geçtiğimiz günlerde Nurol Sanat Galerisi'nde başlayan Figür Dört adlı sergi, Türk figür resminin önemli eserlerini bir araya getiriyor. Nedret Sekban, İrfan Okan, Ahmet Umur Deniz ve Temür Koran'ın son çalışmalarını, 12 Haziran'a kadar, pazar ve pazartesi hariç her gün 11.00 - 18.30 saatlerinde görebilirsiniz. Yok, "Ben bütün hafta çalışıyorum, boş zamanımda ense yapacağım," derseniz, onun da çözümü var. İnternete bağlanıp www.lebriz.com'a girin. Sergi orada da mevcut.


İkinci el yeniliği
Kadın Emeğini Değerlendirme Vakfı (KEDV), 31 Mayıs-2 Haziran tarihlerinde tarihi Darphane binalarında "İkinci el eşyalarınızla bir yenilik bağışlayın" sloganıyla 1. Nahıl Şenliği'ni düzenliyor. Elde edilecek gelirle, yoksul kadınların ürettiği her tür ürünü pazarlamak üzere sürekli bir satış yeri ve yeni çocuk yuvaları açılacak. KEDV'in yoksul kadınlar için başlattığı ve geleneksel hale getirmeyi hedeflediği bu şenlik, bahar temizliğinize anlam katacak. Şenlik kapsamında her tür eşyanızı (giyecek, cep telefonu, hobi eşyaları, imzalı kitap, mutfak eşyaları, halı, kilim, elektronik eşyalar, aksesuvarlar, bisiklet, vs.) bağışlayabilir ya da bağışlanan eşyaları veya üretilenleri satın alabilirsiniz.
Tel: (0212) 292 26 72 - 75