HAFTA SONU REHBERİ

Otellerdeki festivaller sonbaharla birlikte aldı başını gidiyor. Mesela Crowne Plaza İstanbul Hotel'de bugün Küba Festivali başlıyor.

Küba rüzgârı
Otellerdeki festivaller sonbaharla birlikte aldı başını gidiyor. Mesela Crowne Plaza İstanbul Hotel'de bugün Küba Festivali başlıyor. Otelin bahçesinde ve Baca Restaurant'da Agrupacian Latin Coral grubunun ve Klasik Latin Amerikan dansçılarının gösterileri var. Tabii bununla kalmıyor, gösteriler eşliğinde Küba yemekleri var. Üstüne de puro, kokteyl derken gel keyfim gel. Tel: (0212) 560 81 00
Tatlı yiyin, tatlı konuşun
Lokumun adı güzel, kendi daha da güzel. Geleneksel Türk lokumunu 46 senedir yaşatmaya ilke edinen Divan Pastanesi'nin lokumları arasında bakalım hangileri varmış: Fıstıklı, limonlu, fındıklı, güllü, naneli, mokalı ve gerçek portakal kabuğu parçacıklarıyla hazırlanan portakallı lokumlar... Ağzınız sulanmaya başladı mı?
Milliyet Sanat 30 yaşında
"İçinden Türkiye geçen sanat dergisi" Milliyet Sanat 30. yaşını kutluyor. Gençlik günlerini geride bırakan dergi, olgunluk çağında da "popüler olanla olmayan arasında ayırım yapmayan sanat ve kültür dergisi" olmayı sürdürecek. Tabii 30. yıl sayısı çok özel. Derginin, dile kolay 30 yıllık serüveninin bir özeti. Eylül sayısında ayrıca Şebnem İşigüzel'le son kitabı üzerine bir röportaj, sinemanın femme fatale'lerini, bir klasik müzik konser kılavuzu ve daha bir sürü birbirinden ilginç yazı bulabilirsiniz. Agâh Özgüç, Atilla Dorsay, Elif Şafak, Murathan Mungan, Naim Dilmener, Hasan Bülent Kahraman ve daha niceleri de sizi Eylül sayısında bekliyorlar... 'Dergi baba' Tuğrul Eryılmaz yönetimindeki Milliyet Sanat'a nice yıllar!
Haftanın hediyesi
Erkek dergisi Max'i bilirsiniz. Erkekseniz boxer da seversiniz (Erkek olmayan boxer sevmez anlamında kullanılmamıştır). Max ve boxer'ı mikslerseniz ortaya ne çıkıyor? Maxer. Şimdi bu birbiriyle alakasız gibi görünen cümleleri açıklayalım. Max dergisi Eylül sayısında Maxer diye bir boxer hediye ediyor. Erkekler kendileri için, kadınlar sevgilileri için alabilir. Radikal Cumartesi'de kadın-erkek ayrımı yapılmaz!
Ayın teması: 12 Eylül
Belgesel Sinemacılar Birliği-Belgesel Evi / Cep Sineması bu ayın temasını belirledi: 12 Eylül. Perşembe günü Mustafa Ünlü'nün yönettiği 12 Eylül belgeseli gösterilecek. Askeri darbe öncesini ve sonrasını anlatan belgeselde ülkenin içinde bulunduğu durum gözler önüne seriliyor. 13 Eylül'de ise 12 Eylül Ne? Kenan Evren Kim? adlı belgeseli izleyebilirsiniz. Ankara Üniversitesi İletişim Fakültesi tarafından hazırlanan belgeselde Ankara'da yaşayan 16 - 25 yaş arası gençlerin 12 Eylül 1980'de yapılan askeri müdahale ve Kenan Evren'e dair düşünceleri var. Tel: (0212) 327 41 45 - 46