HAFTA SONU REHBERİ

Almanların ünlü Oktoberfest'ini bilirsiniz. "İçelim güzelleşelim"in Almancasını öğrenmenize yardım edecek bu festivalde bira içmenin suyu çıkartılır.

Fırsat bu fırsat
Almanların ünlü Oktoberfest'ini bilirsiniz. "İçelim güzelleşelim"in Almancasını öğrenmenize yardım edecek bu festivalde bira içmenin suyu çıkartılır. 27-28 Eylül'de Ceylan Inter Continental'de otantik bir Oktoberfest ortamı yaratılıyor. Bira, ev yapımı bretzel, açık büfe ve Bavarian Gaudi Sextett Grubu'nun müzikleri... Esas sürpriz ise, festivale katılan şanslı bir kişinin Lufthansa ile Almanya'ya gidiş-dönüş uçak bileti kazanacak olması.
Tel: (0212) 231 21 21
Caz günleri başlıyor
12. Akbank Caz Festivali, Perşembe günü başlıyor. Dopdolu bir programla, İstanbul ve Ankara'da farklı mekanlarda caz ustaları ile cazseverleri buluşturacak festival 12 Ekim'e kadar devam edecek.
Organizasyonu Pozitif tarafından yapılan 12. Akbank Caz Festivali'nin, açılışı Aya İrini'de yapılıyor; Vocal Sampling 20:30'da sahneye çıkıyor. New Cool Collective, Jimi Tenor Band, İlhan Erşahin's Nublu, Timuçin Şahin Trio, Kenny Garrett Quartet gibi ünlü grupları ağırlayacak diğer mekanlar ise Cemal Reşit Rey, Babylon ve Venue Maslak. Başkentte de HiltonSA ve ODTÜ cazseverleri ağırlayacak. Şimdi en çok merak ettiğiniz kısma, bilet fiyatlarına gelelim. Aya İrini ve Cemal Reşit Rey konserleri tam 20 milyon, öğrenci 10 milyon. Venue Maslak konserleri ise tam 20 milyon, öğrenci 12 milyon. Biletler Cemal Reşit Rey, Babylon ve Biletix gişelerinde. Ankara'daki konserler tam 20 milyon, öğrenci 10 milyon (İETT otobüslerine benzedi bu iş). Biletler Vakkorama Kızılay, Dost Music Center ve D&R Migros mağazalarında. Öğrenci indirimi de uygulayan Babylon'da bilet fiyatları 8 milyon 25 milyon arasında değişiyor. Bilgi ve festival programı için http://www.akbankcaz.com
Mavi mavi

Güzel renk maviyi içinde barındıran iki sergi... Biri, Koç Kültür Sanat Tanıtım'ın ilk sergi etkinliği olan Mavi Sergi-Türk Resminde Deniz ve Ressamları. Denizi konu eden ressamların yapıtlarından oluşan sergi, Rahmi M. Koç müzesinde (0212 256 71 53). İkincisi ise mavi tutkunu Ali İsmail Türemen'in 60 eserinin yer aldığı Eczacıbaşı Sanal Müzesi'ndeki sergi. Adres http://www.sanalmuze.org
Buluşuyoruz

İstanbul'un tarihsel merkezinin yeniden canlandırılması sürecine bir şenlikle katkıda bulunmayı, bu amaç doğrultusunda yerel yönetim ve sivil toplum örgütlerinin işbirliğini sağlamayı amaçlayan 1. Uluslararası Beyoğlu Buluşması, 2-4 Ekim tarihleri arasında gerçekleşecek. Vecdi Sayar'ın proje koordinatörlüğünü üstlendiği "Buluşma", Çarşamba akşamı AKM'de İspanyol Flamenco grubu ve Türk Tasavvuf müziği grubunun katılımı ile gerçekleşecek "Tasavvuf'tan Flamenko'ya" adlı etkinlikle açılacak. Sonraki günlerde konserler verilecek, söyleşiler, dia ve film gösterileri düzenlenecek.
Tel: (0212) 225 81 52
Mutlu yaşama sanatı

Hayat boyu mutlu yaşamak mümkün mü? Çeşme'nin oksijeni bol havasında, termalle denizin buluştuğu, Türkiye'nin en güzel sahilindeki Sheraton Çeşme'de mümkün olduğu söyleniyor. Müşteriler burada 2500 yıllık Shiatsu meditasyonu yöntemiyle kendi biyolojik enerjilerini kullanmasını öğreniyorlar.
"Mutlu ettikçe, mutlu olunur" felsefesine sahip Shiatsu için, Sheraton Çeşme'de "Hayat Boyu Sağlıklı Yaşam Kulübü" de kurulmuş. Bu kulübe üye olanlar, Sheraton Çeşme'nin tüm avantajlarından yararlanabiliyorlar. Üstelik, kulüp kartına bir yıllık özel hayat sigortası da dahil.
Tel: (0232) 723 12 40
En güzel hediye kitaptır

Şahmeran'ın Bacakları, Ulak ile Sadrazam, Makas, Kağıttan Kaplanlar Masalı, Aynalı Pastane, Kapan Metin ve Dumrul ile Azrail Hikâyeleri... Metis Yayınları, Murathan Mungan'ın yedi hikâyesini yedi kitapta topladı. Sınırlı sayıda basılan bu özel toplama satışa çıkarılmayacak. Mungan'ın hikâyeciliğindeki yedi dönemeci temsil ettiği için bu adı alan 7 Mühür'ün grafik tasarımını yapan Bülent Erkmen'le konuştuk.
Kitap satışını artıracak stratejilerin tartışıldığı bu günlerde hediye-kitap konsepti yaratıyorsunuz...
Daha önce yapılmış 'iş'lerin daha sonra, yeni ilişkilendirmelerle, ayrı ortamlarda, farklı ele alınış biçimleriyle yeniden yapılması hep ilgimi çeker. Örneğin Sarkis'in sergilerinde bu çok görülür.
Burada daha önce yayımlanmış yedi ayrı kitapta yer alan yedi ayrı hikayenin, yayımlandıkları kitaplardan çıkartılıp, her birinin bir kitap olmasını, bu kitapların yazarının istediği sıraya sokulmasını ve 'paketlenip' sunulmasını önemli buluyorum. Yayımlanmış 'o' hikâye burada kendi başına bir kitap ortamı oluşturmuş ve kendisiyle birlikte sunulan kitapların arasında yer almış. Artık 'o' hikaye 'o' hikaye değil, yeni bir kitap, yeni bir metin. Bu yedilinin oluşturduğu bütün ise yeni bir 'iş'. 'Hediye-kitap'tan çok, işin bu yanı beni ilgilendiriyor.
Tasarımı yaparken hangi fikirle yola çıktınız? Kullanılan renkler ya da desenler neyi ifade ediyor?
Yazarın bu bütüne verdiği 7 Mühür isminden yola çıktım. 7 mühür, yani 7 işaret. Bu yedi kitabın kapaklarında, bir bütüne işaret eden yedi ayrı işaret olsun istedim. 1'den 7'ye her bir rakam ve rakamların rengi bir kitabı (bir metni) işaret ediyor. Bu rakamlar bu 7 kitabın bütünü gibi, üst üste duruyor, 'o' kitabı işaret eden rakam en üstte duruyor. Bir sonraki onun altında, sonra 'o' en altta... Bu böyle süren bir oyun. Rakamlarla oynanan bu oyunun fotoğrafları kapak resimlerini oluşturuyor. Sırtta ve arka kapaktaki çizgiler ise kitabın işareti olan rakama eşlik ediyor.¨¨