Hafta sonu TV'de sinema

David Chiang, Norman Chu, Jack Kao
Kızıl Ejder'le yaşıt, yine Hong Kong yapımı bir aksiyon dram.
Haber: Yeşim TABAK / Arşivi

Ölüm Kalım Savaşı / What Price Survival (1994)
Pz. 23.40 / atv / 96 dk.

Y: Daniel Lee-yan Kong O: David Chiang, Norman Chu, Jack Kao
Kızıl Ejder'le yaşıt, yine Hong Kong yapımı bir aksiyon dram. 20. yüzyıl başlarında geçen film, Cüneyt Arkın filmleri ve 'Rumeli Hisar'lı tarihsel Yeşilçam aksiyonlarından aşina olduğumuz bir konuya sahip: Bir klanın başı olan kılıç ustası Fu-kuo'nun oğlu rakipleri tarafından ele geçirilir ve öz babasını öldürmek üzere yetiştirilir... Böylece melodramatik yapısı kurulan filmimiz, geleneksel dövüş numaralarına hazırdır.
Curtain Call (1998)
Pz. 15.30 & 01.00 / CNBC - e / 105 dk.

Y: Peter Yates O: James Spader, Michael Caine, Maggie Smith, Sam Shepard
'İyi' sıfatını hak etmeyen, fakat tembel bir pazar gününde idare edebilecek bir romantik komedi. Spader bir türlü evlenme teklifi etmeyerek sevgilisini gıcık eden zengin bir adam rolünde. Kendine kale misali bir ev satın alıyor ve bu yeni taşındığı evin eski sakinlerinden (ki kendileri birer hayalet) aşk dersleri alıp durumunu gözden geçiriyor.
Hollywood Palmiyeleri / Hollywood Palms (2001)
Cts. 21.15 / MovieMax / 95 dk.

Y: Jeffrey Nachmanoff O: Patrick Lobyorteaux, Matt Winston, Jeff Russo
Yine bir kesişen yaşamlar hikâyesi: Hollywood Palmiyeleri adlı bir apartmanın sakinlerinin de, 'light' yaşamları birbiriyle epey kesişiyor. Adı sanı fazla duyulmamış bir film açıkçası. Öte yandan yer aldığı kaynaklarda arkasından kötü söz edilmemiş. Anlaşıldığı kadarıyla, Friends misali hisler yaratıyor. Göz atılabilir.
Tuhaf Günler / Strange Days (1995)
Cts. 17.35 / ShowTime / 145 dk.
Y:
Kathryn Bigelow O: Ralph Fiennes, Angela Bassett, Juliette Lewis, Tom Sizemore
Senaryoda James Cameron, yönetmen koltuğunda Bigelow. Hollywood aksiyonlarının hatırı sayılır ve 'sayılsa yeridir' isimlerinden, 90'lı yılların en iyi bilimkurgu filmlerinden biri. Şimdilerde gerçek insan deneyimlerini aynen aktarabilen yasadışı veri disklerinin satışıyla uğraşan eski bir polis, kişisel dertlerinin arasında bir de boyu uzadıkça uzayan komploların, yolsuzluk vakalarının içine çekiliyor. Hem biçim hem de içerik açısından tatmin edici bir aksiyon.
Nixon (1995)
Pz. 23.00 / TRT 2 / 192 dk.
Y:
Oliver Stone O: Anthony Hopkins, Joan Allen, Ed Harris, Bob Hoskins, James Woods
Stone'un her zamanki hırsı ve gözü karalığını sergilediği Nixon, eski ABD Başkanı Richard M. Nixon'ın portresini çok katmanlı bir yapıda çıkarmaya çalışıyor. Döneme ait pek çok bilginin yanı sıra komplo teorilerinin de bolca yeri var filmde. Çıtası Stone'un önceki 'Başkan' filmi JFK kadar yüksek değil. Dikkatiniz ve süre açısından sabrınız yerindeyse izlenir.
Exotica (1994)
Cts. 02.00 / MovieMax / 102 dk.
Y:
Atom Egoyan O: Davio Hemblen, Calvin Green, Don McKellar, Arsinee Khanjian, Elias Koteas, Sarah Polley
Son filmi Ararat'la bir aralar ülkemizin gündemine oturan Egoyan'ın en iyi, en çarpıcı işlerinden biri. Bütün yolların bir şekilde Exotica adlı striptiz kulübüne çıktığı, çok karakterli, depresif bir 'multi dram'. Son parçası ancak son ana kadar oturmayan bu puzzle'ın içine girmek çok kolay değil. Bir kere içine daldıktan sonra da etkisinden kurtulmak oldukça uzun sürüyor.