HAFTANIN TORTUSU

Sabancı Üniversitesi'nde düzenlenen ve 30 başka okuldan öğrencilerin de katılımıyla güçlenen "Avrupa Birliği için Bir Gün" şenliği kazasız belasız atlatıldı.
Haber: Oray Eğin / Arşivi

AB için bir gün
Sabancı Üniversitesi'nde düzenlenen ve 30 başka okuldan öğrencilerin de katılımıyla güçlenen "Avrupa Birliği için Bir Gün" şenliği kazasız belasız atlatıldı. Çarşamba günü, üniversitenin ana binasında düzenlenen etkinliğin aksamaması için canla başla çalışanlardan biri Güler Sabancı'ydı. Holding bünyesinde, üniversiteyi sahiplenen Sabancı adeta görevliymiş gibi koşturup durdu, yakın arkadaşlarını da güne dahil etmek için uğraştı. Cem Boyner onu kırmayıp gelenler arasındaydı ve konuşma yaptı. Ancak Boyner'in elinin sargılı olması dikkat çekiciydi. Kendisine "Thai boks'ta mı yoksa avda mı oldu?" dedim, "Evde," diye cevap verdi gülümseyerek. Basit bir burkulmaymış.
AB Şenliğine akademisyenler, gazeteciler ve hatta şarkıcılar bile katıldı. Ancak, Tarkan kendisini buraya getirmek için iki gün uğraşan Sakıp Sabancı'yı kırdı ve son anda gelmedi. Ama Nil Karaibrahimgil, Tan Sağtürk gibi medyatik isimlerin yanı sıra Halil Berktay, Aydın Uğur gibi üniversitelerin yıldız hocaları da konuşma yaptı. İstanbul Belediye Başkanı Ali Müfit Gürtuna, Diyarbakır Belediye Başkanı Feridun Çelik de katılanlar arasındaydı.
CNN Türk'ten Cüneyt Özdemir ise gün boyu Sabancı Üniversitesi'nden canlı yayın yaparak dakika dakika olan biteni duyurdu. BeşNBirK programını da üniversiteden sundu.
Öğrencilerin en zevk aldığı bölüm ise kesinlikle serbest kürsüde konuşma hakkı tanınmasıydı. Mikrofonların açık olduğu kürsüden, dileyen öğrenci AB ve Türkiye ile ilgili görüşlerini salonda duyurdu ve kendilerine ifade alanı buldu. Özellikle başka şehirlerden gelenlerin katılımı yoğundu. Bir de, acaba diğer üniversitelerin öğrencileri Sabancı'da okuyanlardan daha mı ilgiliydi acaba?