Haftanın yenileri

İstanbul Film Festivali arifesinde atlattığı sansür badiresinden sonra, geçtiğimiz günlerde Montreal Film Festivali'nde en iyi ikinci filme verilen Jüri Büyük Özel Ödülü'nü kazanan Hiçbiryerde...

HİÇBİRYERDE
Y: Tayfun Pirselimoğlu O: Zuhal Olcay, Parkan Özturan, Meral Okay, Ruhi Sarı, Cezmi Baskın. 90 dk.
İstanbul Film Festivali arifesinde atlattığı sansür badiresinden sonra, geçtiğimiz günlerde Montreal Film Festivali'nde en iyi ikinci filme verilen Jüri Büyük Özel Ödülü'nü kazanan Hiçbiryerde, Tayfun Pirselimoğlu'nun yönetmen olarak imza attığı, uzun metrajlı ilk film. Zuhal Olcay, filmde, Haydarpaşa Garı'nın gişesinde çalışan Şükran adlı bir kadını oynuyor. Kürt kökenli, ölmüş kocası politik kimliği yüzünden sayısız dert çektiğinden, Şükran, oğlu Veysel'i politik olaylardan uzak tutmak için elinden geleni yapmış. Veysel günün birinde ortadan kaybolunca da, tutuklanma, gözaltına alınma gibi bir sebebi aklına getirmiyor ve sırra kadem basan Veysel'i giderek azalan bir umutla aramayı sürdürüyor.
ÖLÜMCÜL DENEY / RESIDENT EVIL
Y: Paul W. S. Anderson O: Milla Jovovich, Michelle Rodriguez, Eric Mabius, James Purefoy. 100 dk.
Her türlü yaratık, her türlü tehlike ve en güzel kızlar bu filmde! Jovovich ve Rodriguez'in (Kız Dövüşü, Hızlı ve Öfkeli) estetik katkısına şüphe yok, ama yine de filme karşı temkinli olmanızı öneririz. Event Horizon'la aklımızda iyi bir yer edinen yönetmen Anderson, hükümet için türlü acayiplikte deneyler yapan bir laboratuvarda yaşanan dehşeti anlatıyor. Durum şu: İçerdeki bilim adamları zombiye, deney hayvanları da canavar huyu suyu sergileyen mutantlara dönüşmüş. 'Kızlar'ın başı çektiği özel bir ekip, tehlikenin dışarı yayılmasını önlemeye çalışıyor.
GEÇMİŞİ OLMAYAN ADAM / THE BOURNE IDENTITY
Y: Doug Liman O: Matt Damon, Franka Potente, Chris Cooper, Clive Owen, Brian Cox. 118 dk.
Swingers ve Go gibi, komik, zekice, birer kült olmuş filmlerden sonra, Doug Liman'ın imzasını burada görmeyi beklemez, hatta istemezdik bile. Robert Ludlum'un aynı adla ülkemizde de yayınlanan romanından uyarlanan film, kendini, hafızasını kaybetmiş halde denizin ortasında bulan bir adam (Damon) üzerine. Kim olduğuna dair zırnık fikri olmayan bu genç adam, daha bismillah diyemeden kendini ölümcül bir oyunun avı konumunda buluyor. Kaçıyor ama, neden ve tam olarak kimden kaçtığından bihaber bir halde. Bu arada seyyah gibi takılan bir Alman kızı da (Koş Lola Koş ve Blow'dan Potente) yoldaşı oluyor... Yer yer şık görüntüler, bir aksiyon, hatta bir yere kadar bir gizem sürüp gidiyor ama, Filmde karakterler o kadar boşlanmış, ilaveten kız-oğlanın kimyası o kadar tutmamış ki, macera insana "ne yani?" dedirten bir hale geliyor.
ALTIN YUMRUK / ACCIDENTAL SPY
Y: Teddy Chan O: Jackie Chan, Eric Tsang, Vivian Hsu. 87 dk.
Evet bu o film, Jackie Chan'i İstanbul'a getiren. Chan'in varlığından da anlaşılacağı gibi, bir komedi-aksiyon. Rutin bir yaşam süren, ancak serüvenli bir yaşamın hayalini kuran kahramanımız, üstüne vazife olmadığı halde şüpheli gördüğü iki şahsı takip ederek bir soygunu önlüyor. Medyada yer alınca da, kendisini arayan bir özel dedektif tarafından bulunuyor. Meğer Koreli çok zengin bir iş adamının kayıp oğluymuş. (Ailesiyle ilgili, daha da şaşıracağı gerçeklere de ulaşıyor sonradan.) Bu yeni durumu, onu uluslararası kirli dolapların kilit kişilerinden biri haline getiriyor.