HAFTANIN YENİLERİ

Kedma, İsrail devletinin kurulmaya çalışıldığı sancılı dönemde geçiyor. Film temelde, Kedma adlı bir gemiyle 'vaat edilmiş' Filistin topraklarına gelen ve adım atar atmaz da, üniformaları kötü bir tiyatro...

KEDMA
Y: Amos Gitai O: Andrei Kashkar, Helena Yaralova, Yussuf Abu - Warda, Moni Moshonov. 100 dk.
Kedma, İsrail devletinin kurulmaya çalışıldığı sancılı dönemde geçiyor. Film temelde, Kedma adlı bir gemiyle 'vaat edilmiş' Filistin topraklarına gelen ve adım atar atmaz da, üniformaları kötü bir tiyatro prodüksiyonundan ödünç alınmışa benzeyen İngiliz askerlerinin saldırısıyla karşılaşan, farklı ülkelerden yana yana kaçmış Yahudi mültecileri takip ediyor. Karşılaştıkları, herkesin birilerinden korktuğu ve birilerini haklamak istediği, manasız bir kaos. Yolda Araplara rastladıklarında ne yapmaları gerektiğini bile tam olarak kestiremiyorlar. Eden, Kippur ve Kadosh gibi filmleriyle hatırı sayılır Avrupa festivallerinin yarışma bölümlerinde adaylıkları bulunan İsrail doğumlu sinemacı Gitai, filmini etkileyici bir sahneyle açıyor. Süresini doldurana kadar da "yer yer" (tırnak içinin altını çizelim) böyle çarpıcı anlar sunuyor seyirciye. Lakin Kedma oldukça savruk bir film. Belgeselimsilikle, tek tek karakterlerin de önem kazandığı bir dram havası arasında gidip geliyor. Diyalogsuz geçen ve 'sözü görüntülere bırakıyoruz' tarzındaki uzun sessizlikleri, meramın 'işte asıl o anda' ortaya döküldüğü sonu gelmez monologlar kesiyor. Her şeye rağmen, ilginç ve çok da doğru düzgün işlenmeyen bir konuya, şaşırtıcı biçimde tarafsızlığa yakın durarak el atıyor. Bu yılki Cannes Film Festivali'nde Altın Palmiye adayıydı.
ARAMIZDA KALSIN
DIVINE SECRETS OF YA YA SISTERHOOD
Y: Callie Khorui O: Ellen Burstyn, Sandra Bullock, Fionnula Flanagan, James Garner, Shirley Knight, Ashley Judd, Maggie Smith. 116 dk.
Thelma ve Louise'in yazarı Khorui, yönetmenlik için kolları sıvadığı ilk filminde, yine bir 'kadınların güç birliği' hikâyesi anlatıyor. Ama hafif olanından. New York'da yaşayan yazar bir kadın, Time'a verdiği röportajda, çocukluk yıllarının özellikle annesi yüzünden ne kadar zorlu geçtiğinden bahsediyor. Uzaklardaki anne de okuyunca sinirleniyor. Bu arada annenin çocukluktan beri süregelen bir sıkı dostlar grubu var: Ya-Ya Kardeşliği. Onlar da, arkadaşlarının gençken nasıl biri olduğunu izah ederek ana-kızın arasını bulmaya çalışıyor. Kısacası, 'insani değer sahibi' Louisianalı yaşlı kadınlar topluluğu, hoşgörüsüz New Yorklu genç kadına karşı duygusal taarruza geçiyor.
KORKU BAYRAMI
HALLOWEEN: RESURRECTION
Y: Rick Rosenthal O: Jamie Lee Curtis, Brad Loree, Busta Rhymes, Sean Patrick Thomas, Tyra Banks. 94 dk.
Sekiz yahu! Bu, cinayet erbabı Michael Myers'la sekizinci korku turumuz. John Carpenter imzalı, 'başımızın tacı' ilk halkadan sonra gelenlerin çoğunun hayal kırıklığı olduğunu çok iyi hatırlıyoruz. Zaten o yüzden bu sefer bir beklentimiz de yok. Tabii Carpenter'ın şahane tema müziği ve Michael'ın hala son derece tırstırıcı görünen maskesi yerli yerinde. Bir önceki bölüm H20'de Michael'ın kafası kopmamış mıydı, diyeceksiniz. Koptu. Ama meğer bilmemneymiş işte. Bu bölümde, kolejli altı genç, bir yarışma sonucunda, bir geceyi Michael'ın büyüdüğü evde parti havasında takılarak geçirmeye hak kazanıyor. Kapı baca her yer kilitli. Bütün gece, evin her yerine yerleştirilmiş kameralardan canlı olarak internet üzerinden yayınlanacak. Sorun şu ki, Michael da ev(in)de!