HAFTANIN YENİLERİ

Frank Capra'nın Mr. Deeds Goes to Town'undan (1936) uyarlama. Basit bir zevke dayalı eski bir başarıyı, başarısız biçimde yeniden diriltmeye çalışıyor.

KAZARA ZENGİN / MR. DEEDS
Y: Steven Brill O: Adam Sandler, John Turturro, Michael Tylo, Winona Ryder, Peter Gallagher. 96 dk.
Frank Capra'nın Mr. Deeds Goes to Town'undan (1936) uyarlama. Basit bir zevke dayalı eski bir başarıyı, başarısız biçimde yeniden diriltmeye çalışıyor. Sandler, orijinal filmde Gary Cooper'ın oynadığı rolde. Kendi halinde, sıradan bir vatandaşken, abartılı bir mirasa konduğunu öğreniyor. Miras sadece paradan ibaret değil. Kahramanımız bir de medya patronu oluyor. Onu salak duruma düşürmek için planlar yapan ve haince kendine aşık eden magazinci kız ve tabii ki parası için peşinde olanlarla, 'kazara zengin' yuvarlanıp gidiyor... Şu uyarıda bulunmuş olalım: Sandler'dan bir Wedding Singer beklemeyin.HAZRETİ MUHAMMED- SON PEYGAMBER / MOHAMMED-THE LAST PROPHET
Y: Richard Rich. 90 dk.
Vizyonun Ramazan menüsünde yer alan tek film. Hz. Muhammed'in hayatı hakkında yapılan, uzun metrajlı ilk animasyon olma özelliğini taşıyor. Merakınızı gidermiş olalım, tabii ki filmde Hz. Muhammed'in sureti yer almıyor. Filmin yapımcısı Muwaffak Al-Harity ve prodüksiyon şirketi Badr International'ın genel müdürü Mohieddin Saadieh, salı günü basın toplantısı için İstanbul'daydı. Filmle ilgili bilgi için internette boşuna dolaşmayın, aramakla bulunmuyor. Detaylı bilgi isteyenler için, filmin kendi sitesini ziyaret etmek tek çözüm (www.thelastprophet.com).


BÜYÜK ADAM KÜÇÜK AŞK
Y: Handan İpekçi O: Şükran Güngör, Dilan Erçetin, Yıldız Kenter, Füsun Demirel, İsmail Hakkı Şen. 120 dk
Handan İpekçi'nin, "yasaklasak mı, yasaklamasak mı" faslından kurtulan filmi Büyük Adam Küçük Aşk, ikinci kez vizyonda. Kısa bir süre önce Kahire Film Festivali'nde Gümüş Piramit ve senaryo ödüllerini alan film, Antalya'da da, en iyi film ve yönetmen dahil beş dalda Altın Portakal kazanmıştı. Senaryosunu da İpekçi'nin yazdığı film, ailesi Güneydoğu'daki bir operasyon sırasında ölen, bu da yetmeyip İstanbul'da yanında kaldığı yakınlarını da kaybeden küçük bir Kürt kızıyla, emekli ve dul bir hakimin ilişkisi üzerine. Filmde, şartların iteklemesiyle biraraya gelen ikili, her iki tarafın da inatçılığı ve üstelik birbirlerinin dilini bile bilmemelerinden ötürü, epey zorlu 'alışma, ısınma, güvenme' süreçlerinden geçiyor.