HAFTANIN YENİLERİ

Tam Türkçesi 'Tokatla Onu... O Fransız' olan film ne hakkındadır? Texaslı bir ponpon kız lideri, güzellik kraliçesi, okulunun en popüleri, babasının tatlı kızı...

GENÇLİK ATEŞİ / SLAP HER... SHE'S FRENCH
Y: Melanie Mayron O: Piper Perabo, Jane McGregor, Trent Ford, Michael McKean. 90 dk.
Tam Türkçesi 'Tokatla Onu... O Fransız' olan film ne hakkındadır? Texaslı bir ponpon kız lideri, güzellik kraliçesi, okulunun en popüleri, babasının tatlı kızı, anchorwoman olma hayalleri içindedir. Hatta hayal ne kelime, bundan emindir. Erkek arkadaşı da dahil olmak üzere, hayatındaki her şey, ama her şeyden çok memnundur. Öğrenci değişim programıyla hayatına giren ve önce 'masum yavrucak'ı oynayan bir Fransız kızı, kısa sürede Texas güzelinin sahip olduğu ne varsa elinden almaya başlar... Filmin burada ön gösterimi yapılmadı ama, el basındaki eleştiriler ve izleyici yorumları hayra alamet değil. Hem de hiç. Married with Children'ın böyle bir bölümü vardı hani, Milla Jovovich benzer biçimde Kelly'yi kahrediyordu. Belki de o bölümle yetinmeliyiz.
ÇILGIN KIZLAR / THE BANGER SISTERS
Y: Bob Dolman O: Goldie Hawn, Susan Sarandon, Geoffrey Rush, Erika Christensen. 97 dk.
Efsanevi ve hatta o kadar da efsanevi olmayan nice rock starıyla her türlü takılmış, yatıp kalkmış ve "sex, drugs & rock'n' roll" ortamlarının gediklisi olmuş iki yakın arkadaş, yaşları kemale erince farklı yollar seçmişler. Suzette (56 yaşında hala taş gibi olan Hawn) aynı yolda devam edip sonunda LA'de barmaid'likle meşgul olurken, Lavinia (Sarandon) çoluk çocuğa karışıp sıradan bir orta sınıf hayatına kapılmış. İkili yıllar sonra, Suzette'in işinin düşmesi sonucu karşılaşıyor ve... Ve tabii ki Lavinia ailesini şok edecek biçimde gençleşmeye, eski 'groupie' günlerini yad etmeye başlıyor. Kadere bakın ki, Hawn'ın kızı Kate Hudson da iki yıl önce Almost Famous'ta benzer bir 'rockçılara fıstık' rolünü canlandırmıştı. Genel kanı, The Banger Sisters'ın çok zayıf bir olay örgüsüne sahip olduğu. Ancak beri yandan, iki enfes oyuncusunun ruh katmayı başardığı ve eğlenceli anlar yakalayabilen bir film var karşımızda.
BENİM KARIM ARTİST / MA FEMME EST UNE ACTRICE
Y: Yvan Attal O: Yvan Attal, Charlotte Gainsbourg, Terence Stamp, Naomie Lvovsky, Laurent Bateau. 93 dk.
Yvan Attal'i With or Without You'da*, sevimliliği ve klasik Fransız cazibesiyle İrlandalı bir çiftin evliliğinin sallanmasına yardımcı olurken izlemiştik. Benim Karım Artist'te ise, bu kez bir İngiliz erkeği, Attal'in evliliğine bir kıskançlık unsuru olarak darbe vuruyor. Attal ve karısı Charlotte Gainsbourg (Serge Gainsbourg ve Jane Birkin'in kızıdır kendisi), filmde de karı-koca rolündeler. Yvan TV'de spor programı hazırlıyor, Charlotte ise Fransa'nın en popüler aktrislerinden biri. Nereye gitseler, "Charlotte bir imza verir misin?", "Charlotte hastayız sana," muhabbetlerine maruz kalıyorlar. "Karının filmlerde soyunmasına, sevişme sahneleri çekmesine gıcık olmuyor musun? Mesela son filminde beni çok tahrik etti," gibi laflar eden densizler de, Yvan'ın sinirini ayrıca bozuyor. Charlotte'un, adeta Terence Stamp kadar seksi, ünlü İngiliz aktör John'la (Terence Stamp) bir aşk filmi çekmek için Londra'ya gitmesi ise, bardağı taşmaya iyice yaklaştırıyor. Hemen her Yahudi sinemacı gibi, Attal da filminin içine Yahudi olmaya dair bir espri zinciri eklemeyi ihmal etmemiş (Yvan'ın doğacak yeğeninin pipisi kesilse mi kesilmese mi?).
Attal'in senaryosunu da yazdığı Benim Karım Artist, hiçbir esprinin suyunun çıkartılmadığı -bu hususta maksimum direkten dönülen- çok sevimli bir kıskançlık komedisi. Temposunu ve hafifliğini hiç bozmadan, kıskançlık ve sanat uğruna soyunma konularını içinden çıkılmaz yönleriyle ele almayı başarıyor. Elbette fazla derine inmeden. Neticede, bu bir 'kendini iyi hisset' filmi ve gerçekten de iyi hissettiriyor.
Filmde Charlotte, oyuncu olarak şöyle bir öneri getiriyor: "Madem ben soyunuyorum, o zaman setteki herkes soyunsun." Bizce bunu bir adım ileri götürmek mümkün: Oyuncuların çıplak olduğu sahnelerde seyirci de soyunsun!
*With or Without You demişken, film bu akşam 22.00'de CNBC-e'de gösteriliyor.