HAFTANIN YENİLERİ

Filmin senaryosunu, Boşnak yazar Meşa Selimoviç'in Derviş ve Ölüm adlı ünlü romanından yönetmen Rondalli uyarladı.

DERVİŞ
Y: Alberto Rondalli O: Antonio Buil Puejo, Cezmi Baskın, Ruhi Sarı, Başak Köklükaya, Soner Ağın, Menderes Samancılar. 118 dk.
Filmin senaryosunu, Boşnak yazar Meşa Selimoviç'in Derviş ve Ölüm adlı ünlü romanından yönetmen Rondalli uyarladı. Hikâye, Osmanlı İmparatorluğu'nun son dönemlerinde geçiyor. Baş kahramanımız, küçük bir kasabada bir tekkede yaşayan Mevlevi şeyhi Ahmet Nurettin. Kardeşinin suçsuz yere idam edilmesiyle birlikte, gerçek yaşamın çelişkilerinden kaçtığı korunaklı dünyasından çıkıp otoriteyi sorgulamaya başlıyor ve kendisinin bizzat otoriteye dönüşüp değişeceği bir sürece giriyor. Film Ahmet Nurettin üzerinden varoluşsal sorunları, insanın zaaflarla dolu doğasını inceliyor. Kapadokya'da çekilen Derviş, Locarno'da Jüri Özel Mansiyonu, Gallio Film Festivali'nde de En İyi Film ödülünü kazanmıştı.
HAYATIN HAKKINI VER / LIFE OR SOMETHING LIKE IT
Y: Stephen Herek O: Angelina Jolie, Edward Burns, Tony Shalhoub, Christian Kane. 103 dk.
'Paraya pula, iyi bir kariyere sahip olabilirsiniz. Peki ya aşk, peki ya hayattaki gerçekten önemli şeyler? Geçen her günün kıymetini bilmek lazım.' Şöyle söyleyelim, e-mail formatında da sık sık karşınıza çıkan bu tarz hayat derslerini ilginç bulmuyorsanız, büyük ihtimalle Hayatın Hakkını Ver için de benzer şeyler hissedeceksiniz. Filmde Jolie ve platin sarısı saçları, hayatının mükemmel olduğuna inanan TV muhabiri Lanie rolünü paylaşıyorlar. Çalıştığı programın kameramanlarından Pete, salaşlığıyla bir anti - Lanie portresi çiziyor ve evet, zıt kutuplar birbirini çekiyor. Hayatın Hakkını Ver, didişmeler, sevişmeler ve Lanie'nin bir sokak kahininin öngördüğü üzere ölüp ölmeyeceğini merak etmelerle geçen bir haftayı anlatıyor. Birkaç dakikalık bir rolle, Grease'in 'kaka kız'ı Rizzo olarak tanıdığımız Stockard Channing de filmin oyuncuları arasında.
BERLİN ALMANYA'DADIR / BERLIN IS IN GERMANY
Y: Hannes Stöhr O: Jörg Schüttauf, Julia Jaeger, Robin Becker, Tom Jahn. 93 dk.
Hannes Stöhr'ün bu yıl İstanbul Film Festivali'nde de gösterilen filmi, çehresi değişen Berlin'in öyküsünü, eski bir Doğu Almanya vatandaşının öyküsünün içine yediriyor. Kahramanımız, 11 yılını hapiste geçirmiş eski bir Doğu Berlinli. Duvarın 1989'daki yıkılışını televizyondan seyretmiş, o yıl doğan oğlunu tanımak için de hiç fırsatı olmamış. Eski ehliyeti, pasaportu, cüzdanındaki paralar bile, yeni Almanya'da geçersiz. Üstelik karısı da artık başka biriyle. Şimdi her şeye sıfırdan başlamak zorunda... Berlin Film Festivali'nde Panaroma İzleyici Ödülü alan film, değişime soğukkanlı bir bakış getirip, mızmızlanmadan, umut dolu bir öykü sunuyor. Bunu da eli yüzü düzgün biçimde, lakin klişelerden nasiplenerek ve çarpıcı bir stil yakalamaksızın yapıyor.
ÇARPIK İLİŞKİLER / WAKING UP IN RENO
Y: Jordan Brady O: Patrick Swayze, Charlize Theron, Natasha Richardson, Billy Bob Thornton, Penelope Cruz. 91 dk.
Taşralı iki evli çift, güzel bir tatil yapmak için Reno'ya doğru yola çıkıyor. Karşımızdaki bir yol filmi olduğu için de, bu esnada irili ufaklı maceralardan geçiyorlar. Fazla bir olay meydana gelmiyor aslında. Gelişinden ancak gazete ilanları sayesinde haberdar olduğumuz Çarpık İlişkiler, hakkında daha önce yazılıp çizilenlere bakılırsa daha ziyade karakter odaklı bir film. İlişkilerdeki 'çarpıklık', iki çiftin arasındaki çapraz bir boynuzlama vakasından kaynaklanıyor. Miramax'ın gösterime sokana dek iki yıl kadar beklettiği film, gözalıcı oyuncularına rağmen iyi tepkiler almamıştı.