HAFTANIN YENİLERİ

90'ların en iyi (ve en haklı) çıkışlarından birini yapan Rodriguez, El Mariachi, Gün Batımından Şafağa gibi filmlerinden sonra...

ÇILGIN ÇOCUKLAR 2 / SPY KIDS 2: THE ISLAND OF LOST DREAMS
Y: Robert Rodriguez O: Antonio Banderas, Carla Gugino, Alexa Vega, Daryl Sabara, Steve Buscemi, Danny Trejo. 99 dk.
90'ların en iyi (ve en haklı) çıkışlarından birini yapan Rodriguez, El Mariachi, Gün Batımından Şafağa gibi filmlerinden sonra, Spy Kids'le 'aile filmi - yahut çocuk filmi' denen türün de bir haysiyeti olduğunu gayet başarılı biçimde hatırlatmıştı. Film yurtdışında epey iyi iş yapsa da, buralarda filmin 'spy'ına da 'kids'ine de pek kimseler aldırış etmemişti maalesef. Spy Kids, sağlam aksiyonu, bin türlü cazip alet edevatı, çocukları salak yerine koymayan mizah anlayışı ve yaratıcı, fantastik macerasıyla türün hakkını veriyordu. Spy Kids 2, devam filmi mantığına uygun olarak, ilk bölümdeki her şey ve daha fazlasını, daha gösterişlisini içeriyor.
Cortez kardeşler Carmen ve Juni, ilk bölümde anne ve babalarının birer ajan olduğunu keşfetmiş, sonra da ailevi bir ajansal meselede onlara yardımcı olmuşlardı. Bu kez aile onurunu kurtarma, kendileri gibi birer 'çocuk ajan' olan rakip kardeşleri yenme ve korkunç canavarlar üretip duran bilim adamı Romero'yu (Steve Buscemi!) durdurma gayreti içindeler. Parlak işleri ucuza mal etmesiyle nam salan Rodriguez, Spy Kids 2'de de görev üstlenmede sınır tanımamış: Yönetmenlik, kurgu, dijital görüntü yönetmenliği, prodüksiyon tasarımına ilaveten, müziğin bestelenmesi ve yapımcılık hususlarında katkısı var.SANTA CLAUSE 2
Y: Michael Lembeck O: Tim Allen, Elizabeth Mitchell, David Krumholtz, Eric Lloyd. 105 dk.
Ho ho ho...! Noel Baba'nız geldi yine. İkiledi. Şimdiye kadar nicesi geldi gerçi de, bu Baba'nın aynısı sekiz yıl önce de sinemaya arz edilmişti. Şimdi derdi başından aşkın. Bir kere kilo veriyor, göbeği kaybetme tehlikesiyle karşı karşıya. Ayrıca bir an evvel bir Noel Anne bulmak zorunda. Uzaklardaki oğlu ise, uslular listesinden çıkmış bu yıl. Artık hediye dağıtımında ceza kesilecek yaramazlar arasında. Noel Baba, Kuzey Kutbu'ndaki karargahını bırakıp bu durumla ilgilenmek üzere geçici olarak oğlunun yanına gidiyor. Yerine de vekaleten birini bırakıyor. Bu vekilin Kutup'ta bir diktatörlük havası estirmeye başlaması, 'göbek, Noel anne' gibi sorunların üzerine eklenerek Noel'i hepten tehlikeye düşürüyor.
Valla burada ön gösterimi yapılmadığı için, 'cingıl bels' ruhunu tahammül ve ilgiyle karşılayanlara hitaben çekilmiş Santa Clause 2 hakkında bundan gayri bir şey diyemiyoruz. (Fena bir aile filmi olmadığını düşünüyor kimi yabancıı eleştirmenler.)