Haftanın yenileri yenileri

Yazar olma heveslisi, nevrotik Elling, annesinin ölümünün ardından bir bakımevine yerleştirilir.

ELLING
Y: Petter Naess O: Per Christian Ellefsen, Sven Nordin, Marit Pia Jacobsen. 87 dk.
Yazar olma heveslisi, nevrotik Elling, annesinin ölümünün ardından bir bakımevine yerleştirilir. Oda arkadaşı, onun tam zıttı, dışa dönük bir seks düşkünü çıkar. İki uyumsuz, bir süre sonra gerçek sosyal yaşama atılıp aynı evi paylaşmaya başlarlar... Beyaz Zenciler ve İnsan Postuna Bürünmüş Köpek gibi kitaplarıyla bir dönem bu topraklarda da epey popüler olan Ingvar Ambjörnsen'in kitabından uyarlanan bu sevimli Norveç filmi, 21. Uluslararası
İstanbul Film Festivali'nin Altın Lale adaylarından biriydi.
IRIS
Y: Richard Eyre O: Judi Dench, Jim Broadbent,
Kate Winslet, Hugh Bonneville. 90 dk.
1999'da ölen yazar ve düşünür Iris Murdoch'ın, eleştirmen kocası John Bayley'nin
anılarından uyarlanan biyografisi. Bayley rolünde Broadbent'e en iyi yardımcı erkek oyuncu Oscar'ını kazandıran film, Murdoch'ın yaşamını dönemler arasında gidip gelen bir kurguyla Oxford'daki öğrencilik yıllarından alarak Alzheimer'la savaştığı son günlerine kadar getiriyor. Bayley'nin çok sevdiği karısının hastalığıyla mücadelesi, filmin duygusal eksenini oluşturuyor.
BİR ZAMANLAR ASKERDİK / WE WERE SOLDIERS
Y: Randall Wallace O: Mel Gibson, Sam Elliott, Madeleine Stowe, Greg Kinnear, Chris Klein. 138 dk.
Film, ABD'nin Vietnam Savaşı'ndaki ilk büyük çarpışmasının öyküsünü, harekâtın Amerikalı komutanı Harold G. Moore'un gözünden anlatıyor. Zaten senaryo da, Moore'un kitabına dayanıyor. Cephedeki askerlerle geride bıraktıkları aileleri (ve silikonlu yeni dudaklarıyla Stowe) arasında gidip gelen film, kısmen de Vietnamlı'lara yer ayırarak, bolca dua eşliğinde sürüp gidiyor.
MAHREMİYET / INTIMACY
Y: Patrice Chereau O: Mark Rylance, Kerry Fox, Susannah Harker, Marianne Faithfull. 119 dk.
Yarı profesyonel bir aktris olan Claire ve karısından yeni ayrılmış bar işletmecisi Jay, her çarşamba akşamüstü, tutkulu ve gem vurulmamış seks için Jay'in döküntü dairesinde buluşurlar. İki çift laf bile etmezler. Ama Jay, sonunda kadının hayatına yaklaşmak isteyerek onu takip eder... Son derece (kimilerince haddinden fazla) gerçekçi
sevişme sahneleriyle muhtelif tepkiler alan Mahremiyet, Berlin'de Altın Ayı ve Mavi Melek ödüllerini almış, ayrıca Fox'a da Gümüş Ayı kazandırmıştı.