Haliç kıyısında 'çuf çuf'

Haliç kıyısında 'çuf çuf'
Haliç kıyısında 'çuf çuf'
Rahmi M. Koç Müzesi, Haliç kıyısına döşenen dar hat demiryolu üzerinde 1965 Ruston & Hornsby dizel lokomotif ve 1970'lerden kalan Baguley-Drewry ile çekilen tarihi vagonlarla nostaljik tren turları düzenliyor. Hasköy-Sütlüce Demiryolu turları, haftasonu ve bayramları her saat başı müze ziyaretçilerine ücretsiz gerçekleştiriliyor.

Türkiye ’de ulaşım, endüstri ve iletişim tarihine odaklanan Rahmi M. Koç Müzesi, Kurban Bayramı’nı İstanbul ’da geçirecek herkesi, trenin ulaşımda ve taşımacılıkta ilk kez kullanılmasının 190. yılında Hasköy Sütlüce Demiryolu’nda yolculuğa davet ediyor. 

Çok eski olmasa bile, tren yolculuklarında kurulan dostluklar, okuyup bitirilen kitaplar, içinde dolaşabilme özgürlüğü ve en önemlisi ağır ağır ilerleyen trenin sesi çoğu kişi için nostaljik bir özlem. Rahmi M. Koç Müzesi, şehrin karmaşası ve zamansızlığa alışan herkesi, ulaşılacak yerin değil yolculuğun kendisinin keyifli olduğunu tekrar hatırlatacak bir tren turuna bekliyor.

Haliç kıyısına döşenen dar hat demiryolu üzerinde 1965 Ruston & Hornsby dizel lokomotif ve 1970’lerden kalan Baguley-Drewry ile çekilen tarihi vagonlarla Hasköy-Sütlüce Demiryolu turları, haftasonu ve bayramları her saat başı müze ziyaretçilerine ücretsiz gerçekleştiriliyor. Bu eşsiz yolculuk için sadece bilet gişesinde rezervasyon yaptırılması gerekiyor.

Birinci Dünya Savaşı sırasında Karadeniz’den kömür taşımak için kurulan Kağıthane Çiftalan Demiryolu’nun 1950’lerde yok olmasıyla Haliç’te yitirilen bu tarihi demiryolunu tekrar yaşatmak için kurulan Hasköy Sütlüce Demiryolu ile ziyaretçilerine nostaljik anlar yaşatan Müze, hattın başlangıcında yer alan nostaljik istasyon binasından, görevlilerine ve hatta ziyaretçilerine özel olarak üretilen biletlerine kadar tarihi tekrar canlandırıyor.


Pazartesi hariç her gün, hafta içi 10.00-17.00, hafta sonu ve resmi tatillerde ise (1 Ekim - 31 Mart) 10:00-18:00 (1 Nisan - 30 Eylül) 10:00-19:00 saatlerinde ziyaret edilen Rahmi M. Koç Müzesi, sadece arife ve bayramın birinci günü ziyaretçiye kapalı, ikinci, üçüncü ve dördüncü günü 10.00-19.00 saatleri arasında ziyaretçilerini bekliyor. Müzeye giriş ücreti yetişkinler için 14 TL, öğrenciler için ise 6 TL.