Halk TV'ye 'Başbakan küçük düşürüldü' cezası

Halk TV'ye 'Başbakan küçük düşürüldü' cezası
Halk TV'ye 'Başbakan küçük düşürüldü' cezası
Halk TV'ye, bu kez de "Başbakan Erdoğan'ı küçük düşürdüğü" gerekçesiyle ceza verildi. Cezanın gerekçesi, Duman grubunun 'Rezil' isimli şarkısına sosyal medyada oluşturulan video klibin ekrana getirilmesi...

ANKARA - Gezi Parkı olayları sırasında ‘Şiddeti özendirdiği’’ iddiasıyla, para cezası uygulanan Halk TV’ye, bu kez de ‘’ Başbakan Erdoğan ’ı küçük düşürdüğü’’ gerekçesiyle uyarı cezası verildi.

Gazeteport'ta yer alan habere göre RTÜK toplantısında Halk TV’de 15- 16 ve 17 Mayıs 2013 günü yayınlanan Duman adlı müzik grubunun "Rezil" isimli şarkısına ait klip, ele alındı. Bu parça eşliğinde youtube’de oluşturulan klipte, Başbakan Erdoğan’ın görüntülerine yer verildi. RTÜK raporunda şöyle denildi:

"Klipte, Rezil isimli parça çalarken üzerine fotoğrafların yerleştirildiği görülmüştür. ‘Ortada bir yanlış var’ sözü sırasında Başbakan Erdoğan'ın fotoğrafı kullanılmış, ‘Aldırma geldik oyuna’ sözü esnasında Erdoğan ve George Bush'un tokalaştığı bir fotoğraf yer almıştır. Klipte iki kez Erdoğan'ın resminin üzerine ‘Rezillll’ ifadesi yazılmış ve söylenmiştir. Başbakanın şahsına yönelik rezil ifadesi, kabul edilebilir eleştiri sınırlarını aşmakta, Erdoğan'ın şahsına yönelik bir hakaret niteliği taşımaktadır."

Bu raporu değerlendiren RTÜK üyeleri de Halk TV’ye "İnsan onuruna saygılı olma ilkesine aykırılık" gerekçesiyle uyarı cezası verdi. Klibin tekrar yayınlanması durumunda ise para cezası verileceği bildirildi.