Hamburgerden sonra lazanyada da at eti!

Hamburgerden sonra lazanyada da at eti!
Hamburgerden sonra lazanyada da at eti!
İngiltere'de sığır eti diye satılan ürünlerde at etine rastlanmasıyla başlayan skandal genişliyor. Hamburgerlerden sonra şimdi de lazanyalarda at eti çıktı

Haftalardır İngiltere 'yi meşgul eden at eti skandalının boyutları büyüyor. Ocak ayı başında dondurulmuş hamburgerlerde at eti izine rastlanmasının ardından şimdi de büyük bir üreticinin sığır eti lazanyası diye sattığı üründe, yüzde 100'e varan oranda at eti çıktı. İngiliz gıda denetim dairesi FSA, Findus firmasına ait test edilen 18 lazanyadan 11'inde en az yüzde 60 oranında at etine rastlandığını açıkladı.

FSA şu an sağlık açısından tehlikeli olduğuna dair elde bir veri bulunmadığını ve üründe olası ilaç atıklarına karşı inceleme yapıldığını belirtti. Findus firmasından, veterinerlikte atlarda sıkça kullanılan fenilbutazon ilacının üründe bulunup bulunmadığını test etmesi istendi. Bu ilaçla tedavi edilen atların etinin gıda olarak işlenmesi yasak. Findus firması tedbir olarak tüm lazanya ürünlerini piyasadan çekti.

Olayın arkasında suç şebekelerinin bulunma ihtimalini çok yüksek gören FSA, tüketicilere Findus lazanyalarını tüketmemeleri çağrısında bulundu. FSA ayrıca şirketlere, ellerindeki sığır eti ürünlerini testten geçirmeleri yükümlülüğü getirmeye hazırlanıyor.

Günlerdir skandalla çalkalanan İngiltere'de her gün konuyla ilgili yeni bir ayrıntı ortaya çıkıyor. İlk olarak Ocak ayı ortasında İrlanda ve İngiltere'den üç üreticinin iki ülkedeki büyük süpermarketlerde yüzde 100 sığır eti diye sattıkları dondurulmuş hamburgerlerde at etine rastlanmış, olay bu şekilde ortaya çıkmıştı. (Deutsche Welle Türkçe)


  ETİKETLER:

  İngiltere

  ,

  suç

  ,

  denetim

  ,

  gıda

  ,

  Karşı

  ,

  İnceleme