Hamileler kahve ve içki içebilir mi?

Hamileler kahve ve içki içebilir mi?
Hamileler kahve ve içki içebilir mi?
Chicago Üniversitesi Ekonomi Bölümü öğretim üyesi Emily Oster, kitabı 'Expecting Better'da hamilelik esnasında içki, kahve içilmemesi gerektiği gibi kuralları ve bu konuda yapılmış bilimsel araştırmaları sorguladı. Çalışmasına kendi hamileliği esnasında günlük dört bardak kahve alışkanlığını bırakması gerekince başladığını anlatan Oster, bu konudaki bilimsel araştırmaları incelediğinde sonuçlarının hatalı olduğunu, kahve tüketiminin düşük yapma ihtimalini etkilediğine dair güçlü bir kanıt bulamadığı iddiasında.

Chicago Üniversitesi Ekonomi Bölümü öğretim üyesi Emily Oster, kitabı ‘Expecting Better’da hamilelik esnasında içki, kahve içilmemesi gerektiği gibi kuralları ve bu konuda yapılmış bilimsel araştırmaları sorguladı. Çalışmasına kendi hamileliği esnasında günlük dört bardak kahve alışkanlığını bırakması gerekince başladığını anlatan Oster, bu konudaki bilimsel araştırmaları incelediğinde sonuçlarının hatalı olduğunu, kahve tüketiminin düşük yapma ihtimalini etkilediğine dair güçlü bir kanıt bulamadığı iddiasında.

Oster’ın bir diğer iddiası ise hamileliğin ilk üç ayında günlük iki bardak, daha sonra da günlük bir bardak içki tüketiminin düşük yapma, fetal alkol sendromu ve benzeri sorunlara yol açmayacağı şeklinde.

Oster’ın açıklamaları çeşitli resmi ve sivil sağlık kuruluşlarından tepki aldı bile. İngiliz Sağlık Bakanlığı , açıklamasında hamilelerin içki kullanmasının bebeğe zarar verebileceğini belirterek anne adaylarına alkol kullanmamalarını öğütlüyor.