Hangi insan hakları?

Hangi insan hakları?
Hangi insan hakları?

Hito Steyerl in videosu November , PKK ya katılan gençlik arkadaşı Andrea Wolf un hikayesi.

PKK'ya katılan Alman kadını anlatan video ilk kez Türkiye'de

Documentarist bu yıl ‘Hangi İnsan Hakları?’ sorusu ile kadına yönelik şiddetin boyutlarını masaya yatırıyor. ‘Erkeklerin sevgisi her gün 3 kadını öldürüyor’ gerçeğinden yola çıkan belgesellere söyleşi ve tiyatrolar da eşlik edecek. 8-11 Aralık tarihleri arasında gerçekleştirilecek Documantarist etkinliğinde Aung San Suu Kyi, Rabiya Kadeer, Rachel Corrie, Pınar Selek’ten de oluşan bir seçki sunacak.
Bu akşam Mircan Kaya’nın konseriyle başlayacak programa yönetmen Anne Gyrithe Bonne ve Özlem Sulak, Rotterdam, IDFA ve ‘Movies that Matter’ İnsan Hakları Film Festivali ’nden Jannie Langbroek konuk olacak.
Yönetmeni Anne Gyrithe Bonne’nin katılımıyla Danimarka yapımı ‘Aung San Suu Kyi: Burma’nın Korkusuz Leydisi’; Çin hükümetine göre terörist sayılsa da Uygurlar için kahraman olan Rabiya Kadeer’i anlatan ‘Aşkın 10 Şartı’; 23 yaşında İsrail buldozerinin altında can veren Rachel Corrie’nin tanıklıklarını aktaran ‘Rachel’, İran ’daki adalet sistemini ele alan ‘Kefene Sarılı Kadınlar’ dikkat çeken filmlerden bazıları. Etkinlik kapsamında Pınar Selek’i anlatan ‘Pınar İçin Adalet, Adalet İçin Pınar’ adlı belgesel de ilk kez seyirciyle buluşacak.
Bir diğer çarpıcı eser ise ünlü video sanatçısı Hito Steyerl’in ‘November’ isimli çalışması. Yönetmen, erken dönem filmlerinde oynayan, daha sonra PKK ’ya katılan ve 1998’de bir operasyonda öldürülen gençlik arkadaşı Andrea Wolf’un hikayesini anlatıyor.
Ücretsiz izlenecek gösterimler Dutch Chapel, Cezayir ve Tütün Deposu’nda.