Hangi ülkede nasıl sakatat yenir?

Hangi ülkede nasıl sakatat yenir?
Hangi ülkede nasıl sakatat yenir?
"Sakatatı sadece bizim yediğimizi düşünüyorsanız yanılıyorsunuz. Çünkü bütün dünya bu lezzetli parçaları çok sever" diyen Mehmet Yaşin, Hürriyet Pazar için hangi ülkede nasıl sakatat yendiğini yazdı.

Özellikle Fransızlar sakatat yemeye bayılır.  Burgonya bölgesi bir sakatat cennetidir. Beyaz ‘charolais’ sığırlarının hiçbir organı ziyan edilmez. Kuzu mantarıyla birlikte tavada kızartılan sığır paçası, kırmızı şarapta pişirilen sığır yüreği, bağcı usulü pişirilen sığır kuyruğu, patatesli işkembe, sucuk şeklinde sarılan kokoreç, bölgenin en gözde yemekleri arasında yer alır. İtalyanlar da bu konuda Fransızlarla yarışırlar. Sözün özüne gelirsek: Sakatat mutfakların kralıdır ve tıp dünyası onu bir an önce aklamalıdır.

FRANSA
Lyon’da bağırsak, karabiber, şarap, soğan ve baharatla hazırlanan içle yapılmış, kalın bir salama benzeyen işkembe dolması en sevilen yemektir. Bu işkembe dolması ızgara üstünde pişirilir. Patatesli işkembe de özellikle taşrada çok sevilir.

İSKOÇYA
Ak ve karaciğer, yürek parçaları, yulaf ve baharat karışımı ile doldurulan ve ‘haggis’ adı verilen işkembe dolması ülkenin millî yemeğidir. Gayda eşliğinde sofraya gelir. Şiirler okunduktan sonra kılıçla kesilir ve üstüne viski dökülerek yenir.

İNGİLTERE
Dana ve kuzu böbreğinden yapılan ‘kidney pie’ ülkenin en sevilen yemekleri arasında yer alır. Ayrıca domuz kanı, pirinç ve baharatla yapılan kan sosisi (black pudding) en çok tüketilen sakatatların başında gelir.

ALMANYA
Patates kızartmasıyla servis edilen ekşili işkembe yemeği çok sevilir. Kemik iliğiyle doldurulan mantılar bazı bölgelerde düğünlerin baş yemeğidir. Berlin’de elma ve soğan dilimleriyle pişen ciğer sevilen yemekler arasında yer alır. Küçük hamur köfteleriyle birlikte servis edilen ciğer yahnisi, Bavyera’nın favori yemeğidir.

FİNLANDİYA
Ciğer kıyması, pirinç, tereyağı, soğan, yumurta ve kuru üzümle yapılan ‘kaserol’, Noel zamanı yemek masalarından eksik olmaz.

İTALYA
Özellikle Napoli mutfağı bu konuda oldukça zengindir. Domates sosuyla haşlanan işkembe, ciğer tava, böbrek ve yürek çok sevilir. Süt kuzusu bağırsağı ve domatesle yapılan sosla yapılan ‘rigatoni’ makarnaya doyum olmaz.

İSPANYA
İnek işkembesi, soğan, sarımsak ve maydanozla yapılan ve ekmek arasında yenen yemek, sokak yemeklerinin şahıdır. İspanyollar ayrıca domuz bacağı veya domuz kulağı yemeyi de severler.

PORTEKİZ
Domuz kulağı ve işkembeyle birlikte pişen kurufasulye sofraların baş tacıdır.

MACARİSTAN
İşkembeyle yapılan baharatlı yahni en sevilen yemekler arasında yer alır.

MEKSİKA
Haşlanmış dil ve baş etli ‘takos’ en sevilen sokak yemeğidir.

ARJANTİN
Kokoreç, uykuluk, böbrek ızgaraların üstünden eksik olmaz. En sevilen makarna türü ise beyinle doldurulan ‘ravyoli’dir. (Yazı: Mehmet Yaşin/ HÜRRİYET)