Harekete geçelim, geleceğimiz tehlikede!

Harekete geçelim, geleceğimiz tehlikede!
Harekete geçelim, geleceğimiz tehlikede!

MasterPeace in kurucusu Ilco van Der Linde.

Bugün Babylon'da gerçekleşecek, Yasemin Mori'nin de çıkacağı barış konseri öncesi, MasterPeace'in kurucusu Ilco van Der Linde ile konuştuk.

MasterPeace neden kuruldu?

Resmi olarak iki sene önce başladık. O dönemde, dünyada tabandan gelen genç insanların ve sanatçıların yeteneklerini barışı inşa etmek için kullandıkları bir hareket yoktu. İnsan haklarını savunan ve koruyan Amnesty International vardı. Çevreyi savunan ve koruyan Greenpeace vardı. Şimdi de barışı savunan ve koruyan MaterPeace var. Ve bu oldukça gerekli. Dünyada gördüğümüz çatışmaların her biri ve hepsinde görüyoruz ki köprü kuracak, silahlı çatışmanın önüne geçmek için her şeyi yapacak yeteri kadar insan yok.

MasterPeace’ın iham kaynağı neydi?

Fotoğrafçı olarak Afrika ve Orta Doğu’yu dolaştım ve iki yılda 52 şehir gezdim. Pek çok çatışma arasında kaldım, 5 sene öncesinde Kenya’daki iç savaşa tanık oldum. İki ay öncesine dek Afrika’nın en güvenli yeri sayılan şehir birden çöktü, çünkü muhalif partilerle diyalog yoktu, kendi doğrularını yapıyorlardı. Bu yüzden yolculuktan sonra Mısır’dan arkadaşım Mohamed Helmy’yi çağırdım. Birlikte küresel projemiz dance4life’ı geliştirdik, şu an yüzbinlerce genç üyesi var, HIV ve AIDS ile mücadele ediyoruz. Doğu ve Batı’daki insanların yeni küresel barış hareketini yaratabileceğini düşündük.

Neden MasterPeace’i Türkiye ’de inşa etmeye karar verdiniz?

Her şeyden önce Türkiye’yi seviyorum. Çok güzel bir ülke! Ülkenin dört bir yanını gezdim ve insanlar şaşılacak derecede arkadaş canlısıydı. Anadolu kültürünün tolerans ve çok kültürlülüğünden alıyor köklerini. Her yerde, özellikle İstanbul ’da, Doğu ve Batı’nın kelimenin tam anlamıyla birbirini ‘bulduğunu’ görebiliyorsunuz. Bu güçlü ve güzel bir servet. Böyle olduğu müddetçe de insanlar bunu besleyerek güçlendirmeye devam ediyor. Sadece ülke içinde değil, aynı zamanda tüm komşu ülkelerde de gerginlikler belli derecelerde artıyor. Açık görüşlü, hoşgörülü ve diyalog merkezli yaklaşımın bu çatışmalardan koruyacağını düşünüyorum. Ve bu çok önemli, çünkü çatışmalar hem ekonomiyi hem ülkenin imajını yok ediyor. Çatışma ve savaştan korunmak hepimizin geleceği için gerekli.

MasterPeace uzun vadede ne yapacak?

Küresel anlamda 2020’deki hedefimiz 500 bin yeni MasterPeace’çiye ulaşmak. Müziği, sanatı, olayları, sosyal medyayı ve diyaloğu kullanan insanlar yeni silahlı çatışmalardan bizi koruyacaktır. Umarım ki Türkiye’den de bu hareketin parçası binlerce insan olur ve bunu sağlamak için MasterPeace’i İstanbul’da Dünya Barış Günü’nde başlatıyoruz.

Müzik ve sanatçılar neden barışı inşa etmede önemli?

Müzik hepimizin anladığı bir dil. Kalbinize dokunur ve bir şeyleri olumlu yönde desteklemenizi sağlar. Sanatçılar daha geniş seyirciye ulaşma imkânına sahiptir ve buna ihtiyaç duyuyoruz. Her nedense barış politikacıların, diplomatların ve dünya liderlerinin, NGO’nun ya da ordunun elinde bir şey. Fakat aslında bu sen ve beniz, sadece normal siviller, değişikliği yapacak büyük kapasiteye sahip olanlar.

Barış açısından dünya nereye gidiyor?

Eğer harekete geçmezsek çocuklarımızın geleceği yavaş yavaş yok olacak. Her yerde gerginlik artıyor. Dinler arasında, milletler arasında (Çoğunlukla petrol açlığı yüzünden) ve çok şeyi olan azınlıkla neredeyse hiçbir şeyi olmayan milyarlar arasında. Yine de iyimserliğimi korumaya çalışıyorum, işime devam edebilmek için. O yüzden şöyle diyelim: Dünyanın barış için, diyalog için, sürdürülebilirlik için ayağa kalkacak binlerce insana ihtiyacı var. Ve bunun olabileceğini de görüyorum, bu yüzden en azından umudumuzu kaybetmeyelim.

MasterPeace’e nasıl destek olunabilir?

Şarkı yazın, video çekin, karikatür yapın, t-shirt yapın. Yargılamayı bırakın. Karşı tarafa uzanın. Sitemizde bir profil açarsanız yeteneklerinizi iyi bir şeyler için kullanmanıza yardım edebiliriz. MasterPeace’e bağış yapın. Dünya Barış Günü’nü kutlayın, okulunuzda, üniversitenizde, şirketinizde kutlatın. Türkiye’deki ekibime mail atın. www.masterpeace.org’ da yapılabilecek bir sürü şey bulabilirsiniz.