Hareketsizlik öldürüyor!

Hareketsizlik öldürüyor!
Hareketsizlik öldürüyor!
Yapılan bir araştırmaya göre İngilizler haftada 9 dakikadan az yürüyor. Oysa, bir insanın bir hafta içinde yapması gereken yürüyüş süresi 150 dakika.

İngiltere ’de yapılan ve Independent gazetesinde yayımlanan bir araştırmaya göre İngilizler, haftada dokuz dakikadan az yürüyor. Oysa uzmanlar bir yetişkinin haftada en az 150 dakika yürüyüş yapması gerektiğini söylüyor.

18 yaşın üzerindeki 2000 kişi üzerinde yapılan araştırmada İngilizlerin yüzde 43’ü haftada iki saatten az yürüyüş yaparken, araştırmayı yürüten William Bird hareketsizliğin diyabet, kalp damar hastalıkları ve kanser gibi hastalıklara sebep olduğunu ve şimdiki neslin ebeveynlerine oranla daha erken öleceklerini söylüyor.

Doktorların da fiziksel aktivitenin önemiyle ilgili çok az şey bildiklerini ve hastalarını yeterince egzersiz yapmaya motive edemediklerini anlatan Bird, araştırmanın sonucuna göre İngiltere’nin üçte ikisi sağlıklı bir yaşam için gerektiği kadar fiziksel aktivite yapmadığını belirtiyor.

Dünya Sağlık Örgütü ise hareketsizliği obezite, yüksek tansiyon ve tütün kullanımından sonra dünyanın dördüncü büyük katili olarak nitelendiriyor.