Harmankaya Kanyonu, "Tabiat Parkı" ilan edildi

Harmankaya Kanyonu, "Tabiat Parkı" ilan edildi
Harmankaya Kanyonu, "Tabiat Parkı" ilan edildi
Orman ve Su İşleri Bakanlığı, Yenipazar ile İnhisar ilçeleri arasında yer alan, doğal güzellikleriyle bilinen Harmankaya Kanyonu'nu, "Tabiat Parkı" olarak tescil etti

BİLECİK - Orman ve Su İşleri Bakanlığı, Bilecik'in Yenipazar ile İnhisar ilçeleri arasındaki 260 hektar alanda yer alan, doğal güzelliklere sahip Harmankaya Kanyonu'nu, “Tabiat Parkı” ilan etti.

Orman ve Su İşleri Bilecik Şube Müdürü Nezir Ayhan, gazetecilere yaptığı açıklamada, Bakanlığın, Türkiye 'nin doğal, kültürel ve rekreasyonel kaynak değerlerine sahip alanlarını, Milli Parklar Kanunu hükümleri doğrultusunda “milli park”, “tabiat parkı”, “tabiatı koruma alanı”, “tabiat anıtı” statülerinden birinde sınıflandırarak, koruma altına aldığını bildirdi.

Ülkenin ulusal düzeyde öneme sahip köşelerinin, korunarak sürdürülebilirliğinin sağlanması, sahalara olan farklı kullanım taleplerinin kontrollü ve planlı karşılanabilmesi, koruma ve kullanma dengesi gözetilerek gelecek kuşaklara milli bir miras olarak bırakılmasının hedeflendiğine dikkati çeken Ayhan, şunları kaydetti:

“Statü verilen sahalar, doğal kaynak değerleri gözetilerek planlanmakta, halkımızın giderek artan doğal rekreasyon alanlarına olan ihtiyacının karşılanması ve tabiat bilincinin artırılması için gerekli düzenlemeler hayata geçirilmektedir. Yenipazar ile İnhisar ilçelerinde yer alan 260 hektar büyüklüğündeki sahanın etüdü, Bakanlığımız 2. Bölge Müdürlüğü'nce yapılmıştır. Buradaki Harmankaya Kanyonu'nun, sahip olduğu doğal, kültürel kaynak değerleri ve rekreasyon potansiyelinden dolayı Milli Parklar Kanunu'nda yer alan 'tabiat parkı' statüsüne uygun olduğu tespit edilmiştir.”

Ayhan, söz konusu alanın, bakanlık tarafından “Harmankaya Kanyonu Tabiat Parkı” adıyla tescil edildiği bilgisini vererek, kanyonun gelişme planının bu yıl hazırlanacağını sözlerine ekledi.(aa)