Hasan Saltık: Neşet Ertaş politikaya alet edilemez

Hasan Saltık: Neşet Ertaş politikaya alet edilemez
Hasan Saltık: Neşet Ertaş politikaya alet edilemez
Halk ozanı Neşet Ertaş'ın vefatının birinci yılında Kırşehir'de Başbakan Tayyip Erdoğan'ın katılımıyla düzenlenen anma etkinliklerine Kalan Müzik'in sahibi Hasan Saltık'tan itiraz geldi; "Rahmetli ne sağa ne sola çekilmek istemezdi."
Haber: AYÇA ÖRER - ayca.orer@radikal.com.tr / Arşivi

Neşet Ertaş’ın vefatının birinci yılında Kırşehir’de düzenlenen anma etkinliği tartışmalara neden oldu. Etkinliğe Başbakan Erdoğan 'ın da katılacağı ve ünlü ozanın ‘Gönül Dağı’ türküsünü seslendireceği açıklandı.

Etkinlikten son hafta haberdar olduklarını ifade eden Ertaş’ın ailesinin, ‘Bize de bu hafta haber verildi, konu mankeni gibi arandık’ dediğini aktaran Ertaş'ın albümlerinin yayıncısı Kalan Müzik’in sahibi Hasan Saltık törene kendisinin de katılmayacağını açıkladı. Saltık etkinliğe katılmama gerekçesini şöyle anlattı: "Bütün organisyon bittikten sonra haberdar olduk. Telif haklarının sahibi ve yapımcısı olarak ben ve aileyi temsilen Hüseyin Ertaş en son bilgilendirildik. En azından önceden haberdar etseler katılmama kararı vermezdik. Herkes Neşet Ertaş'ı anabilir, gece yapabilir ama bunun politik ve ticari amaçlı kullanılması bizi rahatsız eder." 


Neşet Ertaş, Başbakan Erdoğan ve ünlü sanatçıları buluşturuyor


'SAĞA DA SOLA DA ÇEKİLMEYİ İSTEMEZDİ'

Ertaş’la yıllara dayalı bir ilişkisi olan Saltık, ozanın Türkiye ’ye dönmeden önce Almanya’da çok kimsesizlik çektiğini ifade etti: “Almanya’da hep düğün salonlarında çalmış. 12 Eylül sonrası sık sık Türkiye’den ozanlar çağrılırken, Neşet Ertaş’ı gecelere hiç davet etmemişler. Sahip çıkmamışlar. Bunun acısı çok yaşamıştı. Politikadan hoşlanmaz, bir tarafa çekilmek istemezdi. Bir dönem, ‘sağcıların ozanı’ gibi algılanıyordu. Bu da onu çok rahatsız ederdi.”

Ertaş’ın Mahsuni Şerif hayranı olduğunu anlatan Saltık, bu sevgiyi şöyle dile getirdiğini söylüyor:

“Mahsuni Şerif’i çok severdi. Hep onu dinlediğini söylerdi. ‘Ben onun kadar açık olamadım ama benim türkülerimde de aynı mesajlar var’ derdi. ‘Ben halk ozanıyım’ sözünü dilinden düşürmezdi.”

Ertaş’ın Türkiye’ye döndükten sonra da politikaya mesafeli olduğunu vurgulayan Saltık’a göre, şimdi anmasının da politik isimlerle yapılması anısına uygun değil:
İşte Neşet Ertaş'ın mezarı

“İki tarafa da küskündü. Doğru bildiklerini yapmaya gayret ederdi. O yüzden Almanya’da yıllarca 200 mark gibi paralara çalıştı. Düğün salonlarından çıkmadı. Türkiye’ye dönüp değeri yeniden hatırlandıktan sonra sağa sola çekmeye çalıştılar ama öyle bir düşüncesi hiç olmadı. Bana anlattığı ve çok üzüldüğü bir anısı vardı. Bir gün sahnede Pir Sultan Abdal’dan bir türkü söylemiş. İnişinde dövmüş, ‘Sen Pir Sultan Abdal’ın türküsünü ne hakla söylersin?’ demişler. Bunun sızısını yüreğinde hep taşıdığını anlatmıştı. Biz bu anma etkinliğinden bütün organizasyon bittikten sonra haberdar olduk. Telif haklarının sahibi ve yapımcısı olarak ben; ve aileyi temsilen Hüseyin Ertaş en son bilgilendirildik. En azından önceden haberdar etseler katılmama kararı vermezdik. Herkes Neşet Ertaş’ı anabilir, gece yapabilir ama bunun politik ve ticari amaçlı kullanılması bizi rahatsız eder.”