Hasankeyf'e Orhan Pamuk'tan destek

Hasankeyf'e Orhan Pamuk'tan destek
Hasankeyf'e Orhan Pamuk'tan destek

Nobelli yazar, Fırat kaplumbağası tişörtünü giyerek kampanyaya katıldı.

İSTANBUL - Doğa Derneği ve Atlas Dergisi tarafından Hasankeyf için başlatılan uluslararası imza kampanyasına Nobel ödüllü yazar Orhan Pamuk da destek verdi. Hasankeyf’in de içinde bulunduğu Dicle Vadisi’nin UNESCO Dünya Miras Alanı olarak ilan edilmesini talep eden Orhan Pamuk’un imzalı dilekçesi, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ile projeye kredi sağlayan ülkelerden  Almanya Başbakanı Angela Merkel, Avusturya Başbakanı Werner Faymann ve İsviçre Başbakanı Hans-Rudolf Merz’e iletilecek.
Pamuk’un imzaladığı dilekçede, barajın yapılması halinde Hasankeyf’in en az 10 bin yıllık geçmişi ve 300’den fazla arkeolojik alanın sular altında kalacağı belirtildi. Barajın Fırat kaplumbağası gibi birçok endemik ve nesli tehlike altında canlı türünü de tehdit ettiği vurgulandı.
Dilekçede Başbakan Erdoğan’dan, Hasankeyf ve Dicle Vadisi’nin UNESCO Dünya Mirası Alanı olarak koruma altına alması ve Ilısu Barajı Projesi’nin iptal etmesi talep edildi. İmza kampanyasına dün saat 13.00 itibarıyla dünyanın dört bir yanından 13 bin 241 kişi imza atarak destek verdi. 
Tarkan ile Orhan Gencebay’ın da imza attığı dilekçeye ‘www.hasankeyfesadakat.com’ den ulaşabiliyor. (Radikal)